TTG Polska Dziennik Turystyczny

30 edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Pradze

Jubileuszowa, trzydziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Pradze (International Jazz Festiwal Prague) odbędzie się w dniach 27.10 – 2.11.2006 (www.jazzfestivalpraha.cz ). W praskich klubach jazzowych Lucerna Music Bar i Reduta Jazz Club  wystąpią światowej sławy muzycy, wśród których nie zabraknie legendarnego harmonisty Sugara Blue z USA, holenderskiego zespołu Basily grającego tzw. gipsy jazz,  czy jazzowej i gospelowej śpiewaczki Very Love z USA.

Jeden z wieczorów będzie poświęcony słynnemu czeskiemu pianiście jazzowemu i kompozytorowi Jaroslavowi JeÂľkowi z okazji setnej rocznicy narodzin.  Prawdziwą perełką festiwalu będzie wystąpienie Rhoda Scotta z USA, 2 listopada, w Lucerna Music Bar.

W dniach od 17 do 19 listopada 2006, w pomieszczeniach Centrum Miejskiego Grand, teatru miejskiego oraz barokowej kaplicy muzealnej, odbędzie się 40 edycja festiwalu Slanske Dni Jazzowe (www.jazzclubslany.cz ) – jednego z najstarszych festiwali w Republice Czeskiej i w Europie.   

Podczas festiwalu wystąpią m.in. światowej sławy kontrabasista Miroslav VĂ­touÂą, śpiewaczka brazylijska Ithamara Koorax  oraz Marty Hall i Butche Coulter z Kanady.

Festiwal Jazz Goes to Town 2006 (www.jazzgoestotown.cz ) zagości w Hradcu Kralovem już po raz dwunasty. Od 16 do 21.10.2006 jazz rozbrzmiewać będzie w całym mieście: koncerty odbędą się w Sali Filharmonii, w Centrum Kongresowym Aldis, klubach i gospodach, a także w kinie, teatrze oraz na rynku. Tegoroczny festiwal zaszczycą swą obecnością m.in. takie gwiazdy jak: Richard Bona, Barbara Dennerlein, Kurt Elling, East Village, Dan Barta & Robert Balzar trio, Big Band Nouvelle Cuisine.

Jazzfest Karlovy Vary (5-7.10.2006) tradycyjnie zaprezentuje przede wszystkim jazz nowoczesny, w tym roku także w wykonaniu tych najmłodszych muzyków.   W salach hoteli uzdrowiskowych (Thermal, Grandhotel Pupp) odbędą sie koncerty w wykonaniu m.in. węgierskiego saksofonisty Tonego Lakatosa, Sugara Blue  czy romskiej kapeli Guloèar. Za największy sukces organizatorzy uważają udział swingowej i gospelowej śpiewaczki Joan Faulkner, która wystąpi 6 października w Grandhotelu Pupp z bigbandem Gustava Broma.    

Miłośników dobrej muzyki jazzowej zapraszają liczne kluby jazzowe, szczególnie w Pradze jest z czego wybierać – do najbardziej znanych należą np. Reduta Jazz Club (www.redutajazzclub.cz ), Agharta Jazz Centrum (www.agharta.cz ), Jazz Club U Stare pani (www.jazzlounge.cz ), Akord (www.akord-jazz.com ). Muzyki jazzowej można także posłuchać podczas wycieczki łodzią JazzBoat po Wełtawie (www.jazzboat.cz ).

Więcej informacji:
www.czechtourism.com 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *