TTG Polska Dziennik Turystyczny

30. rocznica powstania Mostu Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej

Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej
Fot. Jim Holmes / Wikimedia

Tajlandia, Laos i Australia organizują w tym tygodniu szereg wydarzeń z okazji 30. rocznicy powstania Mostu Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej – pierwszego projektu infrastrukturalnego mającego na celu wzmocnienie pokoju i promowanie podróży, turystyki oraz transportu jako kanału rozwoju gospodarczego regionu Indochin.

Ówczesny australijski minister ds. rozwoju zamorskiego, dr Neal Blewett, powiedział wówczas, że most będzie miał wpływ wykraczający poza ważne potrzeby gospodarcze i społeczne Laosu oraz Tajlandii i oświetli drogę do nowej ery w Indochinach.

Dziś most jest ważnym punktem wjazdu do Laosu. Spośród 4 791 065 gości odwiedzających Laos w okresie poprzedzającym pandemię Covid-19, łącznie 1 321 006 osób wjechało do kraju przez most. Dla porównania w tym czasie 574 137 podróżnych skorzystało z  międzynarodowego lotnisko Wattay w Wientianie. Tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło także, że most jest najważniejszym kanałem handlu transgranicznego między Tajlandią a Laosem, odpowiadającym za ponad 33 procent całkowitego handlu granicznego.

Z okazji obchodów rocznicowych w oświadczeniu MSZ napisano: „Pierwszy most przyjaźni tajsko-laotańskiej to jedyny most przyjaźni między Tajlandią a krajami sąsiadującymi, obejmujący zarówno system drogowy, jak i kolejowy. Tajlandia i Laos pracują nad projektem budowy nowego mostu kolejowego, z nadzieją na zwiększenie transgranicznego transportu kolejowego, który może przekroczyć przepustowość obecnego toru kolejowego na Moście Przyjaźni. Rozpoczęcie projektu ma nastąpić w 2026 r., a zakończenie w 2029 r. Po obu stronach mostu, na stacjach kolejowych, powstaną także multimodalne centra przeładunkowe, które będą obsługiwać zarówno transport drogowy, jak i kolejowy. Nowy most kolejowy połączy także przyszłą tajlandzką kolej dużych prędkości z Bangkoku do prowincji Nong Khai”.

Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej to most nad rzeką Mekong na granicy tajsko-laotańskiej, łączący prowincję Nong Khai w Tajlandii z Wientianem, stolicą Laosu. Most został otwarty 8 kwietnia 1994 i jest pierwszą stałą przeprawą mostową w dolnym biegu Mekongu, a drugą – na całej długości tej rzeki.

Most ma 1170 m długości. Całkowity koszt jego budowy wyniósł około 30 mln dolarów. Pieniądze na jego budowę przekazał w całości rząd australijski jako część programu pomocowego dla Laosu. Most został zbudowany przez australijskie przedsiębiorstwa, co miało być demonstracją możliwości prowadzenia przez Australię dużych projektów infrastrukturalnych w tej części Azji. Wiele organizacji pozarządowych uznało takie połączenie pomocy międzynarodowej z interesami handlowymi za niewłaściwe.

Most posiada dwie szerokie na 3,5 m jezdnie przeznaczone dla ruchu samochodowego oraz 1,5 m ścieżkę dla pieszych. Ponadto pośrodku pozostawiono miejsce na tor kolejowy. W 1994 strona tajska położyła tory z przygranicznej stacji Nong Khai aż do mostu. Dopiero 20 marca 2004 podpisano porozumienie między rządami obu krajów o przedłużeniu linii kolejowej na stronę laotańską do miejscowości Tha Nalaeng, około 3,5 km od mostu. Pierwsze pociągi zaczęły jeździć w lipcu 2007 roku, natomiast regularna komunikacja działa od marca 2009 r. Jest to jedyna działająca na terenie Laosu linia kolejowa. Istnieją plany jej rozbudowy i przedłużenia do Wientianu i dalej do Chin.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *