TTG Polska Dziennik Turystyczny

3,6 mld euro z UE dla woj. podlaskiego?

3,6 mld euro może w latach 2007-2013 pozyskać z funduszy unijnych województwo podlaskie – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski. 

W Białymstoku odbyła się konferencja w ramach konsultacji nad Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO) na lata 2007-2013 oraz nt. oceny rządowego projektu Narodowej Strategii Spójności 2007- 2013.

Jak poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl, do połowy czerwca powinien zostać wybrany przez rząd algorytm, na podstawie którego pieniądze będą dzielone pomiędzy regiony. We wrześniu programy trafią do konsultacji w Komisji Europejskiej.

Ortyl przypomniał, że w latach 2007-2013 Polska ma szanse pozyskać z UE ponad 90 mld euro. Prawie 60 mld euro z tej sumy będzie przeznaczonych na politykę spójności i fundusze strukturalne. Będzie to pięciokrotnie więcej niż 12 mld euro w obecnej perspektywie finansowej.

"Aby to wszystko wydać, trzeba przygotować dobre programy. W ślad za tym muszą pójść bardzo dobrze przygotowane projekty" – mówił dziennikarzom Ortyl.

Krzyżewski poinformował, że w Podlaskiem priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym zapisanym w RPO będą nowoczesne technologie, inwestycje i gospodarka. Zgodnie z unijnymi wymogami 40 proc. środków będzie przeznaczonych dla przedsiębiorców.

Marszałek poinformował, że władze woj. podlaskiego będą zabiegały o to, by do Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) Infrastruktura i Środowisko, który będzie realizowany centralnie, zostały wpisane do realizacji strategiczne inwestycje dla woj. podlaskiego, takie jak: przebudowa drogi krajowej nr 8 Warszawa-Białystok-Budzisko, drogi krajowej 19 Białystok-Lublin oraz modernizacja linii kolejowej Warszawa-Białystok-Sokółka do granicy z Litwą. To inwestycje o tak dużej wartości, że – w ocenie marszałka – przekraczają możliwości programów regionalnych.

Ortyl poinformował, że przebudowa drogi S-8 na odcinku Wyszków- Białystok już jest zapisana w SPO przez rząd. Koszt tej modernizacji to 609 mln euro. 
  
WirtualneMedia

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *