TTG Polska Dziennik Turystyczny

7 najlepszych aktywności na świeżym powietrzu na Maderze

©Focus Natura

Nieziemska przyroda, egzotyczna roślinność, wulkaniczne skały i fale uderzające w wysokie klify  to właśnie elementy środowiska przyrodniczego Madery, które czynią wyspę idealną do uprawiania różnych sportowych aktywności oraz atrakcji na świeżym powietrzu. Oto lista 7 propozycji o różnym stopniu trudności, które warto rozważyć podczas pobytu na Maderze.

Pozwiedzaj Maderę na dwóch kołach

Pokonywanie szlaków Madery na rowerze to jeden z najlepszych sposobów odkrywania bujnych naturalnych krajobrazów archipelagu. Kolarstwo górskie na Maderze to wymagająca, ale satysfakcjonująca przygoda, a szlaki turystyczne zapewniają ekscytujące doświadczenie ze względu na ich nieregularny profil i częste występowanie przeszkód. Na całym archipelagu jest kilka wypożyczalni rowerów oraz wyspecjalizowanych biur turystycznych, które pomogą bezpiecznie i z odpowiednim wyposażeniem odbyć takie wycieczki.

©MSonntagMTB

Podziwiaj wybrzeże Madery podczas coasteeringu

Wędrówki, pływanie, wspinaczka, zjazdy na linie i skoki do wody, a wszystko w ramach jednej aktywności! Coasteering, o którym mowa, to spacer po wybrzeżu klifowym wzdłuż wyznaczonej trasy połączony ze wspinaczką oraz skakaniem z klifów do wody. Pomiędzy mnóstwem przygód i adrenaliny, ta aktywność pozwala odkryć naturalne cuda wyspy. Pomiędzy wysokimi klifami z widokiem na zatoki, jaskiniami wulkanicznymi i ukrytymi zakamarkami z ciepłą wodą kryje się wiele naturalnych sekretów, które wynagrodzą wszystkie wysiłki.

Wędruj wśród wodospadów i egzotycznej roślinności

Kanioning na Maderze to idealne zajęcie dla miłośników przyrody, którzy nie mogą obejść się bez dawki przygody. Aktywność polega na wędrówce doliną górskiego potoku i pokonywaniu różnych przeszkód napotykanych po drodze. Podczas przeprawy można pływać, skakać, wspinać się, a nawet zjeżdżać na linie wzdłuż wodospadów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na odkrywanie ukrytych i praktycznie dziewiczych zakątków Madery, w towarzystwie egzotycznej roślinności i wody. Na wyspie jest wiele miejsc odpowiednio przygotowanych do uprawiania tej aktywności, o różnym stopniu trudności, ale zawsze w pełni bezpiecznych.

©Luis Freitas

Odkryj piękno Madery z morza

Morze jest częścią DNA wysp,  ich mieszkańców i oczywiście większości ich krajobrazów. Dlatego też warto skorzystać z szerokiej oferty i udać się na rejs statkiem wokół wyspy. Sam wybór statku jest ogromny – dla odwiedzających są dostępne wycieczki repliką XVI-wiecznego statku, katamaranem, jachtem lub żaglówką. Rodziny chętnie wybierają rejsy w poszukiwaniu wielorybów i delfinów, które są organizowane przez cały rok. Natomiast miłośnicy wędkarstwa sportowego znajdą idealne warunki do uprawiania tego sportu na wodach archipelagu Madery.

Złap deskę i idź na fale

Uważana za Hawaje Atlantyku, Madera dostaje wszystkich rodzajów fal, co czyni ją idealną destynacją do surfowania i windsurfingu. Surfing na Maderze jest znany na całym świecie z doskonałych, czystych i stałych fal o wysokościach nawet do dziesięć metrów. Na południowym wybrzeżu wyspy panują zaś idealne warunki do uprawiania windsurfingu: niskie falowanie, spokojne morze, stała siła wiatru i piękne środowisko naturalne. Inną spokojniejszą aktywnością dostępną na wyspie są wycieczki na deskach typu SUP, podczas których można podziwiać nadmorskie krajobrazy, klify i wodospady.

©Nuno Rodrigues

Poznaj podwodny świat Madery

Madera jest często opisywana jako ogród zawieszony w oceanie. Jego uroki nie leżą jednak tylko na powierzchni. Archipelag Madery skrywa jedne z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkellingu w Europie dzięki dużej różnorodności fauny morskiej, a także przejrzystości i odpowiedniej temperaturze wód przez cały rok. Podczas tych aktywności można spotkać gatunki morskie, takie jak barakudy, makrele indyjskie, ukwiały olbrzymie, płaszczki, koniki morskie czy ośmiornice.

Poczuj wiat we włosach latając paralotnią

Będąc na Maderze, warto skorzystać z okazji, aby podziwiać wyjątkowe krajobrazy z lotu ptaka i nacieszyć oczy niebem, morzem i lasem, szybując nad zieloną wyspą. Charakterystyka wyspy sprawia, że ​​ta aktywność jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla osób uprawiających paralotniarstwo i lotniarstwo oraz miłośników adrenaliny. Dostępnych jest kilku wyspecjalizowanych operatorów, którzy będą towarzyszyć podczas paralotniowej przygody. Bezpieczeństwo jest w pełni gwarantowane — podobnie jak adrenalina.

©Francisco Correia

O Madeira Promotion Bureau

Biuro Promocji Turystyki Madery (inaczej Stowarzyszenie Promocji Madery – APMadeira) ma na celu promocję i wzmacnianie marki Madery zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, zawsze zgodnie ze strategiami rozwoju dla sektora turystycznego  regionu.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *