TTG Polska Dziennik Turystyczny

Akaba – oaza nad Morzem Czerwonym

Krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże, pustynne krajobrazy otoczone palmami, urwiste góry, subtelnie zmieniające  kolory w zależności od pory dnia — oto zalety położonej nad zatoką Morza Czerwonego Akaby.

Raj ten nie został jeszcze w pełni odkryty przez polskich turystów, dlatego władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Akaba (ASEZ) zapraszają Polaków do odwiedzenia tego malowniczego zakątka świata, organizując po raz pierwszy w Polsce kampanię informacyjną.

 

Akaba oferuje wszystkie formy wypoczynku, jakie tylko można sobie wyobrazić, począwszy od słonecznych kąpieli, których można zażywać na śnieżnobiałym piasku plaż w południowej części Zatoki Tala Bay na terenie South Beach Area a skończywszy na podwodnych wyprawach bądź wspinaczce w pustynnych górach Wadi Rum. Miłośnicy sportów wodnych znajdą w Akabie zachwycające rafy koralowe, niezliczone gatunki ryb, przede wszystkim w parku morskim Aqaba Marine Park, który jest również najpopularniejszym miejscem do nurkowania w regionie. Osoby, które lubią podziwiać życie morskie, niekoniecznie zanurzając się w wodzie, mogą obejrzeć wielką kolekcję korali w akwarium Centrum Nauk Morskich (Marine Science Centre). Warto również przyjrzeć się zróżnicowanemu brzegowi Akaby z pokładu statku wycieczkowego. Z kolei miłośnicy zabytków natrafią w Akabie i pobliskiej Petrze na unikatowe budowle. 

Akaba dzieli się na trzy części: północną (North Beach Area), w której zlokalizowana jest  większość hoteli, środkową (Middle Beach Area) i południową (South Beach Area). Wszystkie pięciogwiazdkowe obiekty w części północnej (North Beach Area) mają bezpośredni dostęp do morza i są w pełni wyposażone. Nawet, gdy nie jest się gościem hotelowym, można za niewielką opłatą skorzystać z plaży. Z kolei, w części środkowej (Middle Beach) znajduje się wyjątkowa plaża publiczna Al-Hafayer, na której miejscowi rolnicy uprawiają warzywa, zaś na południu usytuowana jest główna plaża publiczna w parku wodnym Aqaba Marine Park oraz ekskluzywna Zatoka Tala Bay. Obie doskonale nadają się na miejsce wypoczynku dla całej rodziny ze względu na  znajdujący się tam  klub plażowy, centra handlowe oraz malowniczą przystań w Marina Town. Na plażach Akaby można też podziwiać niezrównane widoki gór schodzących wprost do morza.

Intrygujące wody w kolorze indygo kryją barwny podwodny świat zaledwie kilka metrów od białych piaskowych plaż. Unikatowe rafy koralowe z pięciuset gatunkami korali i ponad tysiącem gatunków jaskrawo ubarwionych ryb — wszystko to wprawia amatorów nurkowania w zachwyt. Są tu aż 23 bazy do nurkowania, z których 21 stanowi część parku morskiego Aqaba Marine Park. Poza tym, w odległości 18 km od centrum miasta zlokalizowany jest Królewski Ośrodek Nurkowania (Royal Diving Centre) — znakomity obiekt szkoleniowy dla nurków. W akwarium Ośrodka Nauk Morskich (Marine Science Centre) znajduje się 30 gatunków kamiennych i miękkich korali, 30 gatunków różnych bezkręgowców i 45 gatunków ryb rafowych żyjących w Morzu Czerwonym — jest to doskonała propozycja dla tych, którzy nie chcą nurkować, a pragną poznać życie podwodne Akaby. Niepowtarzalną atrakcję może również stanowić dla tych osób wycieczka przeszkloną łodzią. Dodatkowo Akaba to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych (żeglowania, windsurfingu, wioślarstwa czy kajakarstwa). Ponadto, można wędkować tuż przy brzegu morza, gdyż woda w tym rejonie jest głęboka. Ze względu na to, że Zatoka Akaba jest niemal śródlądowym morzem woda, choć  głęboka, jest ciepła i spokojna. Jej temperatura waha się od 21°C w zimie do 27°C w sezonie urlopowym. Z kolei temperatura powietrza osiąga około 20°C w zimie, i  34°C latem (chociaż w lipcu czy sierpniu może podskoczyć aż do 40°C). Upały jednak łagodzi wiatr.

Akaba oferuje znacznie więcej niż tylko bogaty podwodny świat. Znajdują się tu wyjątkowe zabytki, takie jak „Najstarszy Kościół Świata” z III wieku i XVI-wieczny fort mamelucki. Poza tym, w czasie obecnych prac wykopaliskowych w miejscu pradawnej średniowiecznej islamskiej Ayly odkryto bramę i mury miejskie. W Muzeum Akaby można podziwiać cenne monety i porcelanę. Kolejną niezaprzeczalną zaletą Akaby jest jej położenie w niewielkiej odległości od Petry, wyrytych w skale ruin nabetejskiego miasta — skarbu świata antycznego znajdującego się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. O zaledwie czterdzieści minut drogi od Akaby oddalone są otwarte przestrzenie magicznej pustyni i majestatycznych gór Wadi Rum, gdzie można wspinać się, a także  spotkać Beduinów na wielbłądach oraz słynne patrole pustynne.

Oprócz podziwiania przyrody i zwiedzania zabytków, niektórzy turyści spędzają czas na  zakupach w centrach handlowych, z których większość pozostaje otwarta do godziny 23.00. Warto podkreślić, że wszystkie towary są wolne od podatku. Miejscowe restauracje oferują liczne specjały kuchni arabskiej i międzynarodowej. Można również delektować się wyprodukowanym na miejscu piwem, winem a także innymi trunkami.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *