TTG Polska Dziennik Turystyczny

Alert RCB z pogranicza odwołany

Alert RCB

Jak poinformował w liście do sekretarza stanu MSiT – Piotra Borysa, zastępca dyr Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – płk SG Mariusz Marchlewicz – od 3 lipca 2024 cudzoziemcy zbliżający się do strefy buforowej przy białoruskiej granicy nie otrzymują już budzącego grozę Alertu RCB. 

„Warning! BAN on staying in the Polish area near the Belarus border. Unauthorized crossing is forbidden. Soldiers may use weapons. Turn back immediately!”

Alert o takiej treści, skierowany do migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polską granicę, otrzymywali również zagraniczni turyści przyjeżdżający na Podlasie. Wielu z nich w obawie o swoje bezpieczeństwo, rezygnowało z odwiedzin powiatów objętych ostrzeżeniem, co skutkowało dalszym spadkiem dochodów części przedsiębiorców branży turystycznej.

Alert RCB, jak wiele innych działań, był częścią strategii ochrony wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej, które rykoszetem trafiły w podlaskich przedsiębiorców branży turystycznej.

Jedynym pocieszeniem jest fakt, że podjęte działania przyniosły wymierny skutek, zmniejszyła się liczba prób nielegalnego forsowania polskiej granicy i poprawiło bezpieczeństwo w regionie.

Na zwołanej 5 lipca konferecji prasowej, w której udział wzięli przedstawiciele SG, MSWiA, Wojska i samorządu województwa podlaskiego, przedstawiono podsumowanie działań służb, zapewniono o bezpieczeństwie i sugerując patriotyczny obowiązek, zaproszono na Podlasie polskich turystów.

O Alercie RCB pisaliśmy także tutaj: Rusza kampania medialna promująca Podlasie. Relacja z konferencji MSiT [WIDEO]

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *