TTG Polska Dziennik Turystyczny

Ataki Huti na szklaki handlowe powodują 300 proc. skok opłat w transporcie przez Kanał Sueski

Port Said, Egipt
Port Said, Egipt. Fot Unsplash

Od połowy października Huti przeprowadzili ponad 24 ataki z wykorzystaniem dronów i rakiet, wycelowanych zarówno w statki handlowe, jak i okręty wojenne na Morzu Czerwonym.

Wydatki związane z transportem towarów przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, ważny szlak morski dla handlu międzynarodowego, wzrosły od listopada o ponad 300 proc. Wzrost spowodowały ataki Huti na statki handlowe podejrzane o powiązania z Izraelem.

Jak wynika z najnowszych danych firmy logistycznej DSV, szanghajski indeks frachtu kontenerowego (SCFI), powszechnie stosowany do pomiaru wydatków transportowych, wzrósł do 3101 dolarów za kontener o długości 20 stóp w porównaniu z 2871 dolarów z piątku 5 stycznia. Liczby wskazują, że koszt wysyłki kontenera z Szanghaju do Europy wzrósł od początku listopada o 310 proc.

Ataki Huti to odpowiedź na sytuację w Gazie. Od połowy października Huti przeprowadzili ponad 24 ataki z wykorzystaniem dronów i rakiet, wycelowane zarówno w statki handlowe, jak i okręty wojenne na Morzu Czerwonym. Ataki te skłoniły główne firmy przewozowe, takie jak MSC , Maersk, CMA CGM i Hapag-Lloyd do przekierowania swoich statków z ładunkami wokół południowego krańca Afryki, z pominięciem Zatoki Adeńskiej i Kanału Sueskiego.

Zmiana trasy powoduje wydłużenie podróży o kilkanaście dni i znaczny wzrost wydatków na ubezpieczenie. Jednocześnie wzrastają płace pracowników, a firmy transportowe ponoszą dodatkowe koszty paliwa w związku z wydłużonym czasem trwania przejazdów.

Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły naloty na siły Huti w Jemenie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *