TTG Polska Dziennik Turystyczny

Autostrada A2 dłuższa o ponad 100 darmowych km

Od środy nowym odcinkiem z Konina do Łodzi zaczną jeździć kierowcy. To najdłuższy oddawany do użytku odcinek autostrady w historii Polski, prawdopodobnie także największa obecnie inwestycja drogowa w Europie. Wybudowanie przez państwo 103,5 km autostrady kosztowało 432 mln euro, przy czym aż 82 proc. tej kwoty wyłożyła Unia Europejska.

Wraz z istniejącym odcinkiem autostrady z Nowego Tomyśla przez Poznań do Konina trasa A2 liczy już ponad 250 km. Nową A2 z Konina do Strykowa przez co najmniej rok kierowcy będą jeździć za darmo. Trasa nie spełnia bowiem standardów płatnej autostrady. Żeby tak było, trzeba wybudować punkty poboru opłat oraz uzbroić drogę m.in. w łączność alarmową. Nie ma także stacji benzynowej.

Trasa A2 jest fragmentem głównego europejskiego korytarza tranzytowego wschód-zachód, ale ciągle nie jest jeszcze połączona z europejską siecią autostrad. Nadal nie wiadomo, kiedy ruszy budowa kluczowego odcinka z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami. Negocjacje rządu ze spółką Autostrada Wielkopolska, która ma koncesję na ten fragment A2, utknęły bowiem w martwym punkcie. Nieznana jest też data rozpoczęcia budowy autostrady z Łodzi do Warszawy. Mimo to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że A2 zostanie wydłużona do Warszawy i Świecka najpóźniej do 2010 r.

Gazeta Wyborcza, 24.07.2006.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *