TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bałtyk i Mazury popularniejsze niż Hiszpania

Przedstawiciele branży turystycznej cieszą się z panujących w Polsce od trzech tygodni upałów i zacierają ręce, bo im więcej Polaków decyduje się wyjechać na urlop w kraju, tym więcej mają szansę zarobić – podała "Gazeta Prawna".

Według wstępnych szacunków Instytutu Turystyki w tym roku liczba wakacyjnych podróży krajowych Polaków wzrośnie o ok. 5-10 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. W całym 2005 roku Polacy w wieku powyżej 15 lat odbyli 35,9 mln krajowych podróży turystycznych. Było to aż o 9,3 proc. mniej niż rok wcześniej. A wtedy odnotowano aż 25-proc. spadek wyjazdów krajowych. Przy czym w 2005 roku najbardziej (o ponad 15 proc., do 21,2 miliona) zmniejszyła się liczba wyjazdów krótszych (2-4 dni).

– Z powodu gorącego lata w tym roku obserwujemy spory wzrost liczby wyjazdów dłuższych. Tym samym upały spowodują znaczny spadek wyjazdów krótkich. Łącznie liczba podróży krajowych w wakacje wzrośnie o 5-10 proc. – przewiduje dyrektor Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński.

Według szacunków internetowego biura podróży wakacje.pl, które uruchomiło w tym roku portal z ofertą krajową wypoczynek.pl, w tym sezonie letnim będziemy wypoczywać bardziej luksusowo i na wczasy zagranicą i w Polsce wydamy średnio o 400 zł więcej niż w roku ubiegłym.

Wstępne szacunki największych polskich firm turystycznych i biur podróży przewidują nawet 20-30-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży oferty letniego wypoczynku w kraju.

Jednak przytłaczająca większość Polaków – 84 proc. – organizuje sobie wczasy w kraju samodzielnie, wynajmując prywatne pokoje i kwatery.

Gazeta Prawna, 15.07.2006

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *