TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bangkok. Ruszają 28. targi turystyki wyjazdowej

Bangkok: ruszają 28. targi turystyki wyjazdowej

W Bangkoku rozpoczyna się 28 edycja targów turystyki wyjazdowej – dorocznej imprezy cyklicznej promującej turystykę wyjazdową z Tajlandii do krajów położnych na całym świecie, zarówno w Europie, Ameryce, jak i również Afryce. Targi potrwają od 16 do 19 lutego 2023 r. 

Organizowane od 2004 roku przez Stowarzyszenie Agentów Turystyki Wyjazdowej Tajlandii targi będą w tym roku liczyły ponad 550 stoisk wystawców. Wśród nich po raz pierwszy w historii pojawi się firma turystyczna z Arabii Saudyjskiej, zaprezentują się także m.in. irańskie linie lotnicze Mahan Air.

28. targi turystyki wyjazdowej w Bangkoku.
28. targi turystyki wyjazdowej w Bangkoku. Fot. Marian Erenfeld

Jednym głównych sponsorów targów jest Narodowy Departament Turystyki Filipin – co pokazuje wagę rynku tajskiej turystyki wyjazdowej wśród krajów ASEAN.

28. targi turystyki wyjazdowej w Bangkoku.
28. targi turystyki wyjazdowej w Bangkoku. Fot. Marian Erenfeld

Jak pokazują statystyki dotyczące wyjazdów turystycznych Tajów za granicę, w ciągu dekady lat 2008-2019 przed COVID-19 odnotowano imponujący wzrost – z około 4 mln Tajów (w liczbach ogólnych) wyjeżdżających za granicę w roku 2008 do ponad 10 mln tajskich turystów w roku 2019. Dominujące w tajskiej turystyce wyjazdowej destynacje to kraje sąsiadujące z Tajlandią oraz członkowie ASEAN, wśród których liderami są Malezja, Laos oraz Wietnam i Singapur.

Dalsze destynacje to oczywiście kraje azjatyckie dość bliskie Tajom kulturowo – w przypadku niektórych z nich wzrost sięgnął nawet 500 proc. w ciągu zaledwie 8 lat. Rekordzistą jest Japonia – która w 2013 roku zlikwidowała obowiązek wizowy dla Tajów w przypadku podroży turystycznych i dzięki temu odnotowała niespotykany wzrost z liczby około 190 tys. do ponad 1,1 mln turystów z Tajlandii w roku 2019.

Podobną drogą podążyła Korea Południowa oraz Tajwan, które również odeszły od uciążliwej procedury wiz w ambasadach. Aby odbyć krótkoterminową podróż turystyczną do tych krajów wystarczy paszport Królestwa Tajlandii, bilet powrotny oraz wykupiony pakiet turystyczny w grupie zorganizowanej. Wśród krajów bez turystycznego obowiązku wizowego, na mocy umowy dwustronnej, Tajowie podróżowali również do Rosji – tutaj ponad siedmiokrotny wzrost z zaledwie 10 tys. w 2008 roku do ponad 75 tys. tajskich gości w roku 2019. Hitem były zimowe wyprawy do Irkucka i atrakcyjne wyprawy pod jeziorze Bajkał w połączeniu z wizytą w buddyjskiej Buriacji.

Podróże Tajów do Europy

Tajowie podróżują także i do krajów europejskich – zdecydowanym liderem były Niemcy w 2019 z ponad 300 tys. tajskich turystów, następnie Francja i dopiero na trzecim miejscu Wielka Brytania.

W przypadku podróży do krajów europejskich – ponad 30 proc. Tajów podróżowało do 2019 w grupach zorganizowanych z cenami pakietów z reguły przekraczającymi kwotę 1,5 tys. euro, wliczając w to oczywiście koszty przelotu.

Na chwile obecną cena podróżnego pakietu do krajów europejskich przekracza 2 tys. euro, przy czym zdecydowana większość pakietów to kwoty od 3 tys. euro i więcej za jedną osobę wraz przelotem. Czas pobytu w Europie wynosi nie więcej niż 5-6 noclegów w hotelach oraz 2 noce spędzone w samolocie. Średnie wydatki tajskiego turysty w Europie to kwoty miedzy 150 a 200 dol. dziennie na osobę, wliczając w to noclegi. Wartym podkreślenia jest fakt, iż w przypadku osób podróżujących do Europy odbywają je głównie Tajowie z wykształceniem wyższym, wywodzący się głównie z middle upper class i wyżej. Nie wolno nam także zapominać o tym, iż w uśrednionych statystykach wydatków nie ujęte zostały kwoty, które tajscy turyści zostawiają w ramach tzw. shoppingu. Jednym z podstawowych punktów programu wyjazdu musi być czas wolny na atrakcyjne zakupy. Do interesujących zakupów zaliczane były prestiżowe zegarki, ale również ciesząca się niesłabnącym powodzeniem biżuteria z bursztynem, w szczególności, jeśli posiada międzynarodowe certyfikaty wartości uznane w jubilerskim świecie.

Tajowie szukają nowych miejsc i doznań

Tajowie szukają nowych destynacji i doznań. Dlatego, jeśli chodzi o kraje Centralnej i Wschodniej Europy, wzrost nastąpił z zaledwie niecałych 2 tys. turystów w 2008 roku do ponad 140 tys. gości w roku 2019.

Na chwilę obecną, tuż po otwarciu granic Tajlandii, pomimo wspomnianych powyżej krajów azjatyckich i europejskich wśród nowych destynacji pojawiła się Gruzja. Bezpośrednie loty czarterowe są organizowane przez linię lotniczą Air Asia z Bangkoku a ceny są porównywalne z wyjazdami do Europy. Aromatyczna kuchnia gruzińska pełna różnorodnych przypraw, szarmanccy Gruzini oraz przyroda i zabytki Gruzji robią wrażenie na tajskich turystach.

Rosnące zainteresowanie Uzbekistanem oraz Kazachstanem, ich bogatym dziedzictwem kulturowym oraz azjatycka kuchnia to także kolejne interesujące kierunki tajskiej turystyki wyjazdowej w przyszłości, szczególnie aktywnie promowane przez ambasadę Kazachstanu w Tajlandii.

A jak wygląda na tym tle Polska? Niestety brak budżetu promocyjnego i strategii rozwoju brandu POLSKA w krajach ASEAN powodują, że destynacja jest słabo rozpoznawalna. Przykładem jest przeoczona, nie tylko przez polskie kręgi biznesowe, 50. rocznica nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Tajlandią. Imprezy z tej okazji były organizowane przez ambasadę Królestwa Tajlandii w Polsce bez wsparcia biznesowego ze strony polskich dużych firm, i podobnie było w przypadku eventów organizowanych przez Ambasadę Polski w Bangkoku. Brak poparcia ze strony nawet turystycznych polskich korporacji ewidentnie pokazuje, iż w wielu momentach polski biznes przegrywa rynki krajów ASEAN na własne życzenie.

Autor: Marian Erenfeld

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *