TTG Polska Dziennik Turystyczny

Basilicata: Nie tylko Matera

Basilicata
Fot. Agnieszka Nowak

Jest to region na dole „włoskiego buta”.  Leży pomiędzy Kalabrią a Apulią, czyli pomiędzy jego „nosem” a „obcasem”. Basilicata jest jeszcze mało znana i nie doświadcza – w przeciwieństwie do innych włoskich regionów – overtourismu. Zapraszamy do Basilicaty.

Nazwa może kojarzyć się z bazylią, jednak nazwa tego regionu pochodzi od greckiego słowa basilikos, oznaczającego cesarski lub królewski. Nawiązuje do urzędników cesarskich i do podległości tego terenu Cesarstwu Bizantyjskiemu.

Najbardziej znanym miastem Basilicaty test Matera – miasto kamieni i skalnych kościołów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto było w 2019 roku Europejskiej Stolicy Kultury.

Matera zrobiła się popularna dzięki ostatniemu filmowi z przygodami Jamesa Bonda, w którym „zagrała”. O tym i o innych filmowych tajemnicach regionu opowiadała podczas konferencji prasowej na ITB Berlin 2024 Marcella Di Feo z Agencji Promocji Regionalnej Basilicaty.

Choć region jest mniej znany, ma imponującą filmową biografię. Kręcono tutaj kilka innych filmowych hitów, w tym Pasję Mela Gibsona. Ciekawostką jest, że z Basilicaty pochodzi rodzina Francisa Forda Coppoli. Reżyser otworzył hotel w mieście Bernalda, z którego pochodzi jego dziadek.

Konferencja odbyła się na włoskim stoisku narodowym podczas ITB Berlin 2024 i przyciągnęła nie tylko miłośników kina, ale także dobrej kuchni. Organizatorzy zapowiedzieli poczęstunek dla uczestników. Można było spróbować m.in. chleba z Matery, regionalnych wędlin i serów oraz suszonej słodkiej papryki z Senise – paprykowych chipsów.

Basilicata
Fot. Agnieszka Nowak

Region z powodzeniem rozwija turystykę kulinarną i korzysta z popularności „kuchni włoskiej” wśród obcokrajowców. Organizowane są kursy gotowania i wyprawy kulinarne, połączone z odwiedzeniem lokalnych winnic, serowarni, czy tłoczni oliwy. Z ofertą można zapoznać się na @FoodBasilicata.

Ponieważ Basilicata leży nadal na uboczu masowej turystyki, jest idealnym miejscem na niespieszny wypoczynek w stylu la dolce vita. Z okazji ITB Berlin 2024 region reklamowany był jako alternatywa Południowej Italii, umożliwiająca zagubienie się w naturze, smakach i pasji. Oprócz wspomnianej Matery na uwagę zasługuje Potenza, stolica regionu. Jest to swoista galeria sztuki pod gołym niebem o wielkiej wartości. Z kolei Melfi zachwyca imponującymi kamiennymi murami. Miasto było areną wydarzeń historycznych.

Według zarządzających turystyką regionalną, jest to trafny wybór kierunku urlopu dla osób poszukujących wyjątkowych i niezwykłych miejsc i pragnących odkrywać autentyczne piękno przyrody, kulturę i tradycję.

Basilicata proponuje trasy pomiędzy naturą i kulturą. Bajkowa atmosfera, zapach wsi prowadzącej do morza, rytmiczna muzyka, pełne adrenaliny przeżycia na świeżym powietrzu, piesze i rowerowe wycieczki oraz oryginalne produkty gastronomiczne dostarczają orzeźwiających wrażeń. Doświadczenia te mogą nie tylko polepszyć samopoczucie fizyczne, ale nawet wpłynąć na nasz bardzo pożądany dobrostan.

Do regionu dolecimy z Polski liniami Ryanair i Wizzair do Neapolu, do Bari lub Brindisi. Stamtąd w ciągu kilku godzin można się znaleźć w Materze lub innych miastach Basilicaty.

Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.2ba.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *