TTG Polska Dziennik Turystyczny

Będziemy mieć nowe paszporty

Od 27 lipca będzie obowiązywać nowy wzór zdjęć paszportowych, dostosowanych do wprowadzanych 28 sierpnia paszportów biometrycznych.

"Paszporty biometryczne, stanowiące elektroniczny zapis wizerunku, będą zaopatrzone w mikroprocesor z danymi personalnymi osoby oraz jej zdjęciem. Za pomocą specjalnych czytników szybko będzie można zweryfikować dane np. osoby podejrzanej, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa" – powiedział ekspert MSWIA ds. zabezpieczeń elektronicznych, mjr Konrad Białoszewski. Od 27 lipca do wniosku o paszport trzeba będzie dołączyć dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, o dobrej ostrości, pokazujące wyraźnie oczy i twarz en face, od wierzchołka głowy do górnej części barków.

Jak powiedział wicewojewoda mazowiecki, Jacek Sasin, "w związku z koniecznością wprowadzenia nowego sprzętu do obsługi paszportów biometrycznych i związanymi z tym nakładami finansowymi, od 28 sierpnia zostanie ograniczona liczba punktów odbioru nowych paszportów – w Warszawie będzie ich cztery. Do końca 2006 roku składanie wniosków paszportowych będzie możliwe w siedzibach starostw, później tylko w nowych punktach paszportowych".

Cena paszportu będzie wynosić 140 zł, dla osób niepełnoletnich i studentów będzie obowiązywać 50-proc. zniżka. Czas oczekiwania na paszport będzie, podobnie jak obecnie, wynosić do 30 dni. Stare paszporty wydane przed 28 sierpnia będą ważne do końca terminu ich ważności.

Informacje o nowych wzorach zdjęć i nowych paszportach będą upowszechniane za pośrednictwem plakatów umieszczanych w urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju oraz poprzez planowaną akcję ulotkową. Zmiany dotyczące paszportów i zdjęć wynikają z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 lipca br., związanego z dostosowaniem ich do norm unijnych.

Wirtualne Media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *