TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bhutan obniża o połowę opłatę turystyczną

Klasztor Taktshang Goemba w Bhutanie
Klasztor Taktshang Goemba w Bhutanie. Fot. Unsplash

Himalajskie Królestwo Bhutanu obniży o połowę dzienną opłatę turystyczną w wysokości 200 dolarów. 

Po ponownym otwarciu granic we wrześniu 2022 r. ten mały kraj z Azji Południowej podniósł „opłatę na rzecz zrównoważonego rozwoju” do 200 dolarów za noc z poprzednich 65 dolarów. Fundusze miały zostać wykorzystane na zrównoważenie emisji dwutlenku węgla generowanej przez branżę turystyczną.

Teraz podatek turystyczny od 1 września został obniżony do 100 dolarów na osobę dziennie i kwota ta ma obowiązywać przez kolejne cztery lata. Ma być to zachętą do obniżania cen biletów turystycznych, „biorąc pod uwagę ważną rolę sektora turystycznego w tworzeniu miejsc pracy, pozyskiwaniu walut obcych i pobudzaniu ogólnego wzrostu gospodarczego” – informuje rząd.

Bhutan chce zwiększyć wkład sektora turystycznego w gospodarkę narodową o wartości 3 miliardów dolarów z około 5 proc. do 20 proc.

Dorji Dhradhul, dyrektor generalny departamentu turystyki poinformował, że od początku roku Królestwo odwiedziło ponad 56 tys. turystów, ale około 42 tys. z nich to obywatele Indii, od których wymagana jest opłata w wysokości około 14,50 dolara dziennie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *