TTG Polska Dziennik Turystyczny

Białowieża dla rowerów

Turyści z całej Polski chcą wspierać ideę, by Puszcza Białowieska stała się rowerowa, a nie samochodowa. Z 4 rożnych miejsc w Podlaskiem ponad 100 osób wyruszyło na rajd rowerowy pod hasłem "Puszcza dla Rowerów".

Grupy: północna, południowa, wschodnia i zachodnia połączą się w Puszczy Białowieskiej. Rowerzyści chcą w ciągu najbliższych czterech dni udowodnić, że pokonując puszczę w ten sposób, można poznać ją pełniej i co najważniejsze w zgodzie z naturą.

Białostocka grupa po przejechaniu 80 kilometrów połączy się wieczorem z grupami z Dubicz Cerkiewnych, Hajnówki a nawet z Białorusi. W rajdzie biorą też udział rowerzyści ze Śląska, Gdańska czy Warszawy.

Uczestnicy rajdu chcą tą akcją zwrócić uwagę, że puszcza Białowieska jest rozjeżdżana przez samochody. Na drogach giną zwierzeta, zakłóca się spokój mieszkańcom, a turyści oddychają spalinami. Rowerzyści apelują, by zamknąć puszczańskie wąskie drogi dla użyteczności publicznej. Poruszać mogliby po nich się tylko mieszkańcy, służby, ratunkowe i parkowe. Turyści musieliby zostawiać samochody na specjalnych parkingach zlokalizowanych w obrębie miasta i poruszać się po parku bryczkami, konno lub własnie na rowerach.

Jak przekonują uczestnicy, zyskaliby wszyscy – Hajnówka, Białowieża, turyści i mieszkańcy. Rowerzyści chcą też przypomnieć, że Puszcza Białowieska jest jedna, mimo że rozciąga się też na Białoruś. Obie jej części – zarówno polska i białoruska – potrzebują ochrony. Dlatego w niedzielę grupa rowerzystów która otrzymała wizy przekroczy granicę z Białorusią w Grudkach.

Rajd zakończy się w poniedziałek, w programie są też wspólne ogniska, dyskusje i koncerty kilku zespołów.

Źródło : www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *