TTG Polska Dziennik Turystyczny

Broad Peak zdobyty

8 lipca o godzinie 14.00 czasu lokalnego Piotr Pustelnik (HiMountain Team) i Peter Hamor (Słowacja) weszli  drogą normalną na dwunasty szczyt świata – Broad Peak (8047 m n.p.m.).

Jest to trzeci masyw ośmiotysięczny zdobyty przez  wyprawę Himalajski Tryptyk w tym roku. W kwietniu Piotr Morawski i Peter Hamor zdobyli Cho Oyu (8201m n.p.m.), w maju Peter Hamor stanął na głównym szczycie Annapurny (8091m n.p.m.), a Piotr Pustelnik i Piotr Morawski na szczycie Annapurny wschodniej (8010 m n.p.m.). Do ataku z obozu III na wysokości 7200 m n.p.m. himalaiści wyruszyli w trójkę, razem z Piotrem Morawskim. Na wysokości 7900 m n.p.m., na przełęczy spotkali Austriaka w stanie osłabienia z objawami deterioracji wysokościowej. Piotr Morawski sprowadził go do obozu III. Wyżej na grani Piotr Pustelnik i Peter Hamor odnaleźli drugiego himalaistę, niestety było za późno na udzielenie pomocy. Himalaista już nie żył. Po posłudze chrześcijańskiej kontynuowali wspinaczkę do szczytu.

W dniu 9 lipca Piotr Morawski wyruszy samotnie do ponownego ataku na wierzchołek Broad Peak. Broad Peak (8047 m n.p.m.) został po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku, a na jego szczycie do dziś stanęło zaledwie 267 osób (w tym 10 Polaków i łącznie 10 kobiet). Góra pochłonęła 19 ofiar śmiertelnych.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *