TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bułgaria i Rumunia w strefie Schengen

Schengen

Bułgaria i Rumunia zostaną od 31 marca 2024 roku przyjęte do strefy Schengen – poinformowała Rada Unii Europejskiej. Państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w tej sprawie. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Rada UE wyjaśniła, że dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw obywatele Rumunii i Bułgarii będą mogli podróżować samolotami oraz drogą morską bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. Do strefy należą też członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Rumuni i Bułgarzy nadal będą musieli przechodzić kontrole paszportowe podczas przekraczania granic lądowych wewnątrz UE. Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Rumunii i Bułgarii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada UE, „w rozsądnym przedziale czasowym”.

Przeciwko przyjęciu Rumunii i Bułgarii, do którego konieczna była jednomyślność członków strefy Schengen, wypowiadała się wcześniej Austria. Wetem w ostatnim czasie groziły również Węgry.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *