TTG Polska Dziennik Turystyczny

Burkina Faso zakazuje BBC Africa i Voice of America

Burkina Faso
Fot. Siły Zbrojne Burkina Faso

Transmisje radiowe BBC Africa i Voice of America (VOA) zostały zawieszone w Burkina Faso. Władze twierdzą, że działania te zostały podjęte w odpowiedzi na doniesienia, w których zarzucano armii kraju przeprowadzanie masowych egzekucji. W rezultacie transmisje obu nadawców zostały usunięte z anten, a dostęp do ich stron internetowych został zabroniony.

Amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW) opublikowała w czwartek raport, w którym oskarża siły zbrojne kraju o „doraźną egzekucję” w lutym na co najmniej 223 cywilach i wzywa władze do przeprowadzenia śledztwa w sprawie tych masakr.

Według raportu armia kraju konsekwentnie angażuje się w masowe okrucieństwa wobec ludności cywilnej pod pretekstem walki z terroryzmem. HRW wskazuje ponadto, że „masakra” wydaje się być częścią szerszej kampanii wojskowej wymierzonej w ludność cywilną podejrzaną o współpracę z grupami zbrojnymi.

Rada ds. komunikacji Burkina Faso stwierdziła, że raport HRW zawiera stwierdzenia uważane za „tendencyjne” wobec armii, które mogą potencjalnie wywołać niepokoje społeczne.

Burkina Faso jest obecnie pod kontrolą junty wojskowej, na której czele stoi kapitan Ibrahim Traore. Kapitan Traore objął władzę we wrześniu 2022 r., po wcześniejszym wojskowym zamachu stanu, który osiem miesięcy wcześniej obalił demokratycznie wybranego prezydenta Rocha Marca Kabore.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *