TTG Polska Dziennik Turystyczny

Camping z III w. w stylu rzymskim

Collado Mediano, Hiszpania

W aglomeracji Madrytu pojawił się nietypowy „hotel” w starych ruinach z czasów Rzymian. Ci, którzy chcą zobaczyć, jak wypoczywali zamieszkujący Hiszpanię przybysze z Italii, mogą odwiedzić to miejsce i przenocować na pobliskim kempingu.

Spanie w namiocie jest wciąż dla wielu turystów synonimem prawdziwych wczasów, bliskich naturze. Co dopiero, gdy w sąsiedztwie znajdują się ruiny miejsca, którym w III w. odpoczywali Rzymianie. Obiekt noclegowo-wypoczynkowy znajdował się przy drodze prowadzącej z Segowii do Titulcii.

Muzeum-hotel w miejscowości Collado Mediano, przedstawiający sposoby na relaks w czasach rzymskich, udało się ukończyć dzięki władzom wspólnoty autonomicznej Madrytu. Przedsięwzięcie zostało oddane do użytku sto lat po odkryciu, jakiego dokonał miejscowy proboszcz Ricardo Fernandez Garcia. Na terenie swojej parafii znalazł on stare rzymskie sanatorium z łaźnią, basenami oraz kwaterami noclegowymi.

Jak wyjaśniły władze nowego muzeum, budowa placówki rozpoczęła się dopiero w 2008 r., a do odrestaurowania potrzebne były inwestycje przekraczające 300 tys. euro.

Nietypowy „hotel” dobrze wpisuje się w panująca w Hiszpanii modę na wczasowanie w historycznych miejscach. Systematycznie przybywa tam przewodników oprowadzających urlopowiczów szlakami budowli pozostawionych po Imperium Rzymskim. Tych nie brakuje w tym iberyjskim kraju, a niemal co roku odkrywane są nowe.

Śladami Rzymian oprowadzani są urlopowicze m.in. w Tarragonie i Meridzie, gdzie pozostałości po Imperium służą do dzisiaj mieszkańcom. W pierwszym z nich zachował się m.in. trzykondygnacyjny akwedukt, zaś w drugim – teatr rzymski, w którym wciąż wystawiane są klasyczne sztuki.

Przykładem popularnej obecnie wśród turystów pozostałości po Rzymianach są odkryte na początku tego roku na plaży Cortadura w Kadyksie ruiny akweduktu. Obiekt był piątą pod względem wielkości budowlą tego typu w Imperium Rzymskim.

Podbój Hiszpanii nie był dla Rzymian łatwy. Osiągnęli oni swój cel dopiero po ponad 200 latach. Rdzenni mieszkańcy stawiali opór, który ostatecznie został złamany w pierwszych latach panowania cesarza Oktawiana Augusta.

Wraz z Rzymianami na Półwyspie Iberyjskim pojawił się nie tylko język łaciński, ale też techniczne nowinki, z których część służy Hiszpanom do dziś. Przykładem są starożytne akwedukty, mosty, drogi, a także mury obronne.

źródło: PAP / Marcin Zatyka
foto: Wikipedia Commmons

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *