TTG Polska Dziennik Turystyczny

Chiny przedłużą Kolej Tybetańską

Chiny planują wydłużenie Kolei Tybetańskiej, która z początkiem lipca połączyła prowincję Cinghaj z Lhasą, do drugiego z największych miast Tybetu, Xigaze (Shigatse) – podała chińska agencja Xinhua powołując się na przedstawicieli władz.

Prace nad 270-kilometrowym odcinkiem kolei ze stolicy Tybetu Lhasy do Xigaze zaczną się w przyszłym roku i będą trwały trzy lata – podał przedstawiciel władz miejskich Xigaze, Yu Yungui. Jak powiedział, ten nowy odcinek kolei otworzy "wielkie możliwości dla rozwoju społecznego i gospodarczego miasta".

Xigaze leży na wysokości 3800 metrów n.p.m. i jest tradycyjną siedzibą panczen lamy, jednego z duchowych przywódców tybetańskich.

Oficjalne media w Chinach podawały wcześniej, że magistrala zostanie w ciągu dziesięciu lat wydłużona aż do Chomo w pobliżu przejścia granicznego z Indiami na przełęczy Nathu La w Himalajach. Przejście to na początku lipca zostało oficjalnie uruchomione. Położone na wysokości 4300 m n.p.m., na jednej z tras historycznego Jedwabnego Szlaku, pozostawało zamknięte od czasu wojny granicznej między Indiami i Chinami w 1962 roku.

Kolej Tybetańską wytyczono na długości 1142 km. Biegnie przez górskie przełęcze, przeważnie na poziomie 4 tys. metrów n.p.m. Jej najwyższy punkt sięga 5072 m. Przedziały wyposażono w urządzenia i maski tlenowe. W wagonach dodatkowo zainstalowano specjalne systemy chłodzące, które pozwalając uniknąć przegrzania szyn i podkładów, zapobiegną topnieniu wiecznej zmarzliny, na której osadzono torowiska.

Uruchomienie bezpośredniej wysokogórskiej linii kolejowej między Golmudem w Cinghaju a Lhasą sprawiło, że Tybet po raz pierwszy uzyskał połączenie kolejowe z resztą Chin.

Tybetańskie władze emigracyjne nie kryją obaw, że może to doprowadzić do osłabienia tradycyjnej kultury tybetańskiej, do jej "folkloryzacji" i w efekcie do wynarodowienia Tybetańczyków. Organizacje ekologiczne zaś alarmują, że powstanie linii Golmud- Lhasa doprowadzi do zniszczenia środowiska naturalnego.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *