TTG Polska Dziennik Turystyczny

Czeskie zwyczaje wielkanocne i tradycje ludowe

Wielkanoc

Wielkanoc należy do pradawnych świąt związanych z pierwszą wiosenną pełnią księżyca i nadejściem wiosny, zmartwychwstaniem Chrystusa i początkiem nowego roku dla rolników.

Zwyczaje wielkanocne
Symbolem czeskiej Wielkanocy oprócz malowanych pisanek jest również rózga (cz. pomlázka) pleciona ze świeżych wierzbowych witek, ozdobiona wstążkami. W Poniedziałek Wielkanocny mężczyźni i chłopcy chodzą z wiosenną kolędą i symbolicznie chłoszczą rózgami kobiety i dziewczęta. Chłostanie zgodnie z ludową tradycją ma zapewnić kobiecie urodę i młodzieńczy wigor przez cały rok. W niektórych regionach zachował się jeszcze zwyczaj chodzenia z kołatkami. Od czwartku do soboty chłopcy obchodzą wszystkie chałupy we wsi i klekoczą drewnianymi kołatkami, zwołując w ten sposób wiernych do kościoła zamiast dzwonów, które na czas Wielkanocy ucichły i symbolicznie odleciały do Rzymu. Po okresie postu nadchodzi czas prawdziwej hojności. Do typowych dań wielkanocnych należy na przykład jagnięcina lub królik z nadzieniem pokrzywowym, mazanec, czyli kołacz przygotowany z wolno wyrastającego ciasta drożdżowego, przypominający w smaku chałkę, albo biszkoptowy baranek z polewą cukrową. Do prawdziwych przysmaków należą również „judasze“, czyli drożdżówki z miodem, lub smażone i cukrowane „boží milosti“, przypominające polskie faworki.  W poniedziałek wielkanocny nie może zabraknąć dań przygotowanych z jajek! Jajka to pradawny symbol nowego życia i odrodzenia. W trakcie świąt Wielkanocy większość restauracji serwuje specjalne wielkanocne dania oraz wielkanocne korzenne piwa.

Ludowe tradycje dla każdego
Najstarszy i największy skansen w Europie Środkowej w Rožnovie pod Radhoštěm znów ożyje dzięki rekonstrukcji tradycyjnych zwyczajów wielkanocnych i wiosennych. W tym roku w sobotę 04. 04. na zwiedzających czeka jarmark z pokazami tradycyjnego rzemiosła, dzień później – w Niedzielę Wielkanocną, wystąpią zespoły folklorystyczne oraz będzie można zakupić ręcznie malowane pisanki lub rózgi uplecione z wierzbowych witek.
Podobnie będzie przebiegać Wielkanoc w osadzie Vesely Kopec (Wesołe Wzgórze) we wschodnich Czechach. We wszystkich drewnianych obiektach czynna jest wystawa, przybliżająca tradycyjne zwyczaje ludowe.

Targi pod gołym niebem
Również stolica kraju, Praga nie zapomniała o swoich mieszkańcach i turystach. W mieście zaplanowano m.in. ludowe jarmarki i zabawy. Główny jarmark obędzie się na Rynku Starego Miasta, w zabytkowym sercu miasta. Do nabycia będą tu na przykład malowane pisanki, rózgi wielkanocne i wypieki – mazańce, judasze, baranki. Przygotowano również bogaty program kulturalny – nie zabraknie ludowych pieśni, tańców i pokazów zwyczajów folklorystycznych. Najmłodsi mogą sprawdzić swój talent artystyczny malując pisanki lub wyplatając wielkanocne rózgi.

Wymiar duchowy Wielkanocy
Pomijając wszystkie ludowe tradycje, Wielkanoc ma dla chrześcijan i kultury chrześcijańskiej przede wszystkim wymiar duchowy. Jest to bowiem czas, kiedy w kościołach i modlitwach wierni wspominają śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Najważniejsza świątynia w Czechach – katedra świętego Wita, obchodząca w tym roku jubileusz 671 lat istnienia – przygotowuje na okres postu specjalne wielkopostne kazania, zaś w trakcie Wielkanocy będą tu regularnie odprawiane msze wspominają śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Najważniejsza świątynia w Czechach – katedra świętego Wita, obchodząca w tym roku jubileusz 671 lat istnienia – przygotowuje na okres postu specjalne wielkopostne kazania, zaś w trakcie Wielkanocy będą tu regularnie odprawiane msze.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *