TTG Polska Dziennik Turystyczny

Czy chińscy turyści powrócą do Malezji, Singapuru, Japonii i Indonezji?

Tajlandia
Fot. Unsplash

Chińscy turyści ponownie ruszyli w międzynarodowe podróże podczas przedłużonego majowego święta pracy, osiągając poziom niemal sprzed pandemii. Dane wskazują na zaledwie 7% spadek w porównaniu z danymi z 2019 r. To odrodzenie jest mile widzianym trendem dla destynacji, takich jak Malezja, Singapur, Japonia i Indonezja, które w dużym stopniu opierają się na turystyce z Chin.

Co ciekawe, zanotowano duży wzrost liczby rezerwacji last minute. Ten nagły wzrost popytu na podróże jest znacznie wyższy niż wcześniejsze prognozy z początku kwietnia. Takie tendencje sugerują, że pomimo wyzwań gospodarczych w kraju, chińscy konsumenci priorytetowo traktują podróże międzynarodowe, które mają kluczowe znaczenie dla odrodzenia się globalnej branży turystycznej po pandemii.

W 2019 r. chińscy podróżnicy odpowiadali za około 14% światowych przychodów z turystyki, co czyni ich kluczowym segmentem rynku dla wielu krajów. Wydatki chińskich turystów za granicą wyniosły prawie 248 miliardów dolarów, co podkreśla ich znaczenie w globalnej gospodarce turystycznej. Wraz ze wzrostem liczby podróży, kierunki w Azji i poza nią mogą znacząco na tym skorzystać. Analitycy przewidują obecnie, że turystyka wyjazdowa z Chin może osiągnąć poziom sprzed pandemii do 2025 r., czyli znacznie wcześniej, niż początkowo oczekiwano.

Destynacje w Azji w dalszym ciągu są głównymi kierunkami wybieranymi przez turystów z Chin. Tradycyjne ulubione miejsca, takie jak Hongkong i Makau, pozostają ciągle popularne, a zainteresowanie zyskują kierunki takie jak Japonia, gdzie słabszy jen zwiększył atrakcyjność podróży. Poza Azją wzrost liczby rezerwacji odnotowano w Europie, głównie we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Ponadto Bliski Wschód, zwłaszcza Zjednoczone Emiraty Arabskie, stał się najpopularniejszym kierunkiem podróży, częściowo dzięki promocji miejsc turystycznych w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Oprócz wycieczek międzynarodowych, znaczny wzrost odnotowano również w przypadku podróży krajowych. W pierwszym kwartale roku odnotowano 17% wzrost wyjazdów krajowych i podobny wzrost wydatków. Tak silna aktywność krajowa podkreśla duży popyt na podróże wśród chińskich konsumentów, pomimo zewnętrznej presji ekonomicznej.

Utrzymujący się wzrost aktywności turystycznej, zarówno w kraju, jak i za granicą, wskazuje na silne ożywienie i obiecującą przyszłość sektora turystycznego w Chinach. To odbicie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla chińskiej gospodarki, ale także dla wielu kierunków na całym świecie, które w przeszłości były zależne od chińskich turystów. Oczekuje się, że trwające ożywienie w zakresie turystyki wyjazdowej z Chin wzmocni międzynarodowe podróże lotnicze, a prognozy wskazują, że do końca roku mogą one osiągnąć 90% poziomu z 2019 r.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *