TTG Polska Dziennik Turystyczny

DAMY, WAMPY I ANIELICE W TYSKIM MUZEUM PIWOWARSTWA

Pulchne margrabiny i blade baronessy. Bawarskie kelnerki i ulotne anielice. Rysowane karykaturalną kreską brzydule i egzotyczne piękności.

Te kobiety łączy jedno. Wszystkie są bohaterkami nowej wystawy czasowej: „Damy, wampy, anielice – motyw kobiety w zbiorach birofilskich”, którą oglądać można od 8 marca do 31 maja br. w Tyskim Muzeum Piwowarstwa.

Wystawa składa się z etykiet, podstawek i puszek z całego świata. Pochodzą one z prywatnych kolekcji śląskich birofilów: Anny Machała, Izy i Adama Barczyk, Marka Brandysa, Macieja Kobylińskiego, Piotra Tyburcy i Krzysztofa Lisowca.

Związek kobiet z piwem ma swoje źródła u zarania tego napoju, około 6000 lat temu. Tylko niewiasty zajmowały się wtedy wyrabianiem tzw. sikaru , często były to kapłanki składające piwo na ofiarę bogom. Od wieków kobiety lubiły również pijać piwo, wśród nich m.in królowa Jadwiga, czy Elżbieta I. To kobiety ginęły oskarżone o bycie piwnymi wiedźmami i one od czasów egipskich sięgały po piwo w celach kosmetycznych. Nie wspominając już o mnogości typów urody z całego świata, które trafiając w oko męskich konsumentów zachęcały i zachęcają do nabywania danej marki. Wystawa pokaże spory wybór takich przykładów, uzupełniony ciekawostkami.

Wenisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 18.00
w Tyskim Muzeum Piwowarstwa (ul. Katowicka 9, teren Tyskich Browarów Książęcych)

Wystawa będzie dostępna tylko dla pełnoletnich zwiedzających od 8 marca do 31 maja br. w godzinach otwarcia Muzeum, bez konieczności rezerwacji. Czyli w pon (14-18), wt (10-14),śr (12-18), czw (10– 18), pt (10-20) i sb (10-17) Wstęp wolny.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *