TTG Polska Dziennik Turystyczny

Deutschlandmuseum – nowe fascynujące muzeum na mapie Berlina

Deutschlandmuseum
Fot. materiał prasowe – BaenferKartenbeck

W Berlinie otworzyło się nowe muzeum, w którym podsumowane zostało 2000 lat historii Niemiec. Ekspozycja, w przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, nie opiera się na oglądaniu eksponatów, a na „zanurzeniu się” w wydarzeniach.

Zwiedzający na początku wystawy cofa się w czasie o dwadzieścia wieków, by później stopniowo, na kanwie 12 „punktów zwrotnych” w historii Niemiec, w około godzinę wrócić do punktu wyjścia – współczesności. Informacje przekazywane w muzeum można wchłaniać nie mając absolutnie żadnej wiedzy na temat dziejów ziem niemieckich, gdyż wszystkie objaśnienia skonstruowane są „od zera”. Dzięki tej koncepcji, muzeum jest atrakcyjne nie tylko dla osób zainteresowanych historią Niemiec, ale także dla dzieci i młodzieży oraz turystów spoza europejskiego kręgu historyczno-kulturowego.

Deutschlandmuseum
Fot. materiały prasowe – David Weyand

Na 1400 metrach kwadratowych powierzchni wystawy rozmieszczone są naturalnej wielkości postaci uczestniczące w wydarzeniach, które wpłynęły na zmianę dziejów Niemiec. W każdym z tych wydarzeń można uczestniczyć, nie tylko dosłownie wstępując w ich przebieg, ale też korzystając z interaktywnych pomocy naukowych, w tym artefaktów. W zwiedzanie zaangażowane są wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, węchu i dotyku – niczym w kinie czterowymiarowym.

Wśród „kamieni milowych”, w których uczestnictwo umożliwia Deutschlandmuseum, znajdują się między innymi: bitwa w Lesie Teutoburskim, utworzenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, przybicie 95 tez przez Marcina Lutra do drzwi katedry w Wittenberdze, Pokój Westfalski kończący Wojnę Trzydziestoletnią, rozwiązanie Cesarstwa przez Napoleona, utworzenie II Rzeszy, I wojna światowa, dojście do władzy narodowych socjalistów i II wojna światowa, zburzenie Muru Berlińskiego.

Muzeum powstało dzięki współpracy historyków, grafików, twórców gier wideo, nauczycieli i architektów. Wśród twórców muzeum jest Robert Rückel – pomysłodawca obsypanych nagrodami wystaw w berlińskim Muzeum NRD (DDR-Museum), a także Muzeum Szpiegostwa. Dzięki nowej koncepcji interaktywnego zwiedzania, Deutschlandmuseum zalicza się do coraz bardziej w popularnego nurtu „muzeów przeżyć”.

Deutschlandmuseum
Fot. materiały prasowe – David Weyand

Deutschlandmuseum znajduje się w samym centrum Berlina, przy Leipziger Platz 7, w zasięgu kilku kroków spacerem od Bramy Brandenburskiej oraz Checkpoint Charlie. W kilka godzin, można więc posłuchać informacji na temat wydarzeń z historii Niemiec, jak i odwiedzić miejsca, w których one faktycznie się działy.

Deutschlandmuseum otwarte jest 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, od godziny 10:00 do 20:00. Możliwa jest także rezerwacja zwiedzania z oprowadzaniem.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *