TTG Polska Dziennik Turystyczny

Do USA bez wiz?

Unia Europejska  na dwa dni przed wiedeńskim szczytem z USA ponowiła apel o zniesienie wiz dla swoich nowych krajów członkowskich. Gdyby żądania nie zostały spełnione, możliwe jest nałożenie sankcji w postaci wiz dla amerykańskich dyplomatów.

Wśród nowych członków UE tylko Słoweńcy mogą podróżować bez wiz do Stanów. Mimo wcześniejszych  deklaracji prezydenta Busha nie odnotowano w tej kwestii żadnego postępu.

USA nie zgodziły się na przygotowanie proponowanego przez Komisję Europejską szczegółowego planu zniesienia wiz. UE nie spodziewa się więc, by na szczycie doszło do przełomu w tej sprawie. Głównymi warunkami, jakie pozwoliłyby na zniesienie wiz jest zmniejszenie poniżej 3 procent odsetka odmów wizy turystycznej, nieprzekraczanie przez przybywających do USA dozwolonego czasu pobytu i niepodejmowanie nielegalnej pracy, a także posiadanie przez obcokrajowców paszportów umożliwiających sprawdzenie, czy nie znajdują się oni na liście przestępców lub terrorystów.

Podczas szczytu w Wiedniu Unia Europejska, reprezentowana przez szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i kanclerza pełniącej przewodnictwo Austrii Wolfganga Schuessela, poruszy również m.in.  temat więzienia w Guantanamo, a także przedyskutuje wzmocnienie współpracy energetycznej między Stanami a UE.  Oczekuje się też przyjęcia podczas szczytu wspólnego planu działania w sprawie praw własności intelektualnych oraz porozumienia o współpracy w szkolnictwie wyższym.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *