TTG Polska Dziennik Turystyczny

Dobrej nocy w Libanie

Liban

Szacuje się, że w Republice Libanu jest ponad 750 hoteli i innych ośrodków noclegowych. Zdaniem oficjalnych rządowych danych w 2018 roku (do października) przyjechało do Libanu 441 674 turystów, co jest potwierdzeniem stale wzrastającego zainteresowania krajem cedrów, chociaż jest jeszcze daleko od całkowitej regionalnej stabilizacji politycznej.

W 2018 roku do Libanu przyjechało więcej turystów z Europy, Ameryki Południowej i Północnej niż z Zatoki Perskiej i innych krajów arabskich. Zdaniem libańskiej prasy, turyści z Zatoki Perskiej, których przyjechało mniej o 40% niż rok wcześniej, byli przestrzegani przed przyjazdem do Libanu przez swoje rządy. W dalszym ciągu większość turystów odwiedzających Liban jest powiązanych rodzinnie, pochodzeniowo lub towarzysko z krajem cedrów. Licząca ponad 10 mln libańska diaspora tłumnie odwiedza kraj przodków szczególnie w sezonie letnio-wakacyjnym.

Lwia część libańskiej bazy noclegowej powstała w „złotych czasach” branży rozrywkowo-turystycznej (do wybuchu wojny domowej w 1975 roku). Obecnie rozwijają się nowe ośrodki hotelowe i kurortowe wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego na linii Bejrut-Byblos na północy kraju.
Stolica oferuje noclegi o różnym standardzie od 50 do 300 USD za noc. W libańskich warunkach, niemalże zawsze śniadanie jest wliczone w cenę. Nieco taniej jest w pasie nadmorskim w północnym Libanie. Koszt noclegu oscyluje od 40 do 200-250 USD. Coraz popularniejszą formą noclegową w Libanie są apartamenty na wynajem. Jest to atrakcyjne dla ludzi planujących dłuższy pobyt jak i dla rozrywkowo nastawionej młodzieży, która w warunkach hotelowych mogłaby czuć się skrępowana. Apartamenty na wynajem kosztują od 100 USD w górę.

Większość libańskich hoteli wykorzystuje globalne portale umożliwiające rezerwację noclegów. Z obsługą hotelową, niezależnie od gwiazdek obiektu, można bezproblemowo porozumieć się w językach arabskim, angielskim i francuskim. Popularne na świecie hostele są niemalże (poza Bejrutem) nieobecne w Libanie. Odradza się (szczególnie kobietom) kwaterowanie u osób prywatnych poznanych przez Internet.
Standardy libańskich hoteli odpowiadają wysokiej cenie za nocleg. Nawet najtańsze hotele oferują bezpłatne wifi, sprzątanie pokoju, łazienkę w pokoju oraz dodatkowy generator prądu w razie usterki państwowego dystrybutora.

Kazimierz Gajowy, Paweł Rakowski
foto: Fadi Matar

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *