TTG Polska Dziennik Turystyczny

Ekwador to nie tylko Galapagos

Ekwador
Fot. Unsplash

Wizyta w Ekwadorze to zanurzenie się w kulturze, która uosabia różnorodność fascynujących tradycji, tajemniczych rytuałów, religii i praktyk kulturowych, a jednocześnie jest niezwykle przyjazna dla odwiedzających, którzy chcą odkryć ten fascynujący kraj i jego mieszkańców.

To magiczna podróż śladami zachwycającej, dziewiczej przyrody, a także praktyk szamańskich, które zyskały światową sławę i uwagę w ciągu ostatnich kilku dekad.

Ekwador, oficjalnie Republika Ekwadoru, to kraj w północno-zachodniej Ameryce Południowej.

Na wysokości 2850 m n.p.m. znajduje się Quito, stolica Ekwadoru. Na zwiedzanie tego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta warto poświęcić co najmniej 3 dni, jeśli nie dłużej. Quito to wspaniałe miejsce, pełne sztuki, historii, pysznego jedzenia, a przede wszystkim przyjaznych ludzi. Jest to idealny przystanek do odkrywania Ekwadoru.

Największa różnorodność biologiczna na świecie

Ekwador jest domem tysięcy gatunków flory i fauny. Mieszka tu około 1640 gatunków ptaków, 4500 gatunków gadów, 358 gatunków płazów i 258 gatunków ssaków.

Ekwador jest uważany za jeden z 17 krajów, w których koncentruje się największa różnorodność biologiczna na świecie. Większość flory i fauny żyje na 26 obszarach chronionych przez państwo. Jest to kraj o najwyższym stężeniu rzek na kilometr kwadratowy na świecie.

10 sierpnia 1992 roku, na początku rządów Sixto Durin Ballina, powstało w Ekwadorze Ministerstwo Informacji i Turystyki. Ballin wyobrażał sobie turystykę jako kluczową działalność na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną są Wyspy Galapagos (oficjalnie archipelag Colóna). Jest to archipelag położony na Oceanie Spokojnym, 972 km od wybrzeży Ekwadoru. Składa się z 13 dużych wysp wulkanicznych, 6 mniejszych wysp i 107 skał i wysepek, rozmieszczonych wokół linii równika lądowego.

Galapagos nazywane są często „Zaczarowanymi wyspami”, ponieważ flora i fauna, która tu występuje jest wyjątkowa i nie można jej znaleźć nigdzie indziej na świecie.

Obecnie liczba odwiedzających Galapagos to około 200 000 turystów rocznie.

Ekwador to nie tylko Galapagos

3 godziny na południe od Quito, znajduje się Baos de Agua Santa. Miasto jest położone w centrum Ekwadoru, między Andami a Ekwadorską Amazonią, ma łagodną wiosenną pogodę przez cały rok, że średnią temperaturą 18 stopni Celsjusza, znajduje się na wysokości 1 820 m n.p.m. na zboczach wulkanu Tungurahua. WWF nadało mu miano „Daru na ziemi” Jest to idealne miejsce, aby cieszyć się szeregiem atrakcji. Położone między parkami narodowymi Sangay i Llangantes, jest również znane jako „Brama El Dorado” i „A Bit of Heaven”. Znajdziemy tu Bazylikę Matki Boskiej Rosorio de Agua Santa, liczne wodospady czy trasę wspinaczkową Tungurahua (wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ jest to wulkan w aktywności erupcyjnej).

Basos de Agua Santa jest odpowiednim miejscem do uprawiania różnych sportów, takich jak rafting, spływy kajakowe, kanioning, wspinaczka skałkowa, skoki na bungee, jazda konna, kolarstwo górskie itp. Posiada 5 uzdrowisk miejskich z wodami mineralnymi i siarkowymi. Miasto posiada także bardzo okazałą ofertę gastronomiczną i rozrywkową.

Ekwador
Fot. Unsplash

Rezerwat biosfery

Park Narodowy Yasuni to Park Narodowy, który rozciąga się na powierzchni 9820 kilometrów kwadratowych w prowincjach Pastaza i Orellana między rzeką Napo a rzeką Curaray w dorzeczu Amazonki, około 250 kilometrów na południowy wschód od Quito. W 1989 roku park został oznaczony przez UNESCO jako Rezerwat Biosfery.

Yasuna jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów Ziemi, badania mówią o 150 gatunkach płazów, 121 gatunkach gadów, 598 gatunkach ptaków, 169 (potwierdzonych) i 204 (szacowane) gatunkach ssaków, a wśród flory zidentyfikowano 2113 gatunków i szacuje się, że istnieje ich około 3100.

W prowincji Sucumbos, w północno-wschodniej części regionu Amazonii znajduje się rezerwat przyrody Cuyabeno. Jest to kolejne miejsce o wielkiej różnorodności biologicznej, domem dla jednego z największych skupisk dzikiej przyrody, zarówno roślin, jak i zwierząt.

W Cuyabeno znajdziemy ponad 550 różnych gatunków ptaków; 60 gatunków orchidorchidei; ponad 350 gatunków ryb; a także różne gady, takie jak anakondy, aligatory i żółwie rzeczne. Szacuje się, że w rezerwacie znajduje się 12 000 gatunków roślin. I wiele gatunków ssaków, w tym tapir (Tapirus terrestris). Rezerwat jest również domem dla rzadkich gatunków, takich jak różowy delfin rzeczny.

Ponieważ rezerwat Cuyabeno należy do Krajowego Systemu Obszarów Chronionych, bardzo niewielu touroperatorów ma kwalifikacje do pracy w tym obszarze.

Ekwador
Fot. Unsplash

Autostradą do raju

Park Narodowy Cotopaxi jest obszarem chronionym, położonym na granicy prowincji Pichincha, Cotopaxi, gdzie znajduje się wulkan Cotopxi.

Park jest połączony z Quito przez Pan-American Highway, czteropasmową autostradę, którą z miasta do parku można dotrzeć w około godzinę. Alternatywą jest pociąg, który również odjeżdża z Quito, a dotarcie do stacji parkowej zajmuje półtorej godziny.

Możemy tu spotkać wilki, pumy, niedźwiedzie, jelenia, króliki, kondory, dzikie konie i lisy.

Cotopaxi to czynny wulkan, jeden z najwyższych na świecie (5897 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Jest drugim co do wysokości szczytem Ekwadoru. Granica wiecznego śniegu znajduje się na wysokości około 4750 m n.p.m.

Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód, ok. 500 m z północy na południe oraz głębokość ponad 360 m. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Od majestatycznych Andów po czarujące miasta i miasteczka, od tajemniczej dżungli po rajskie plaże, podróż do Ekwadoru na pewno wzbogaci doświadczenie każdego podróżnika.

Trzeba tu przyjechać, by poznać wyjątkowe skarby kultury i natury. Są tak niesamowite, że aby w nie uwierzyć, trzeba je zobaczyć na własne oczy.

K.K.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *