TTG Polska Dziennik Turystyczny

Elektroniczna przeszkoda na A2

Autostrada Wielkopolska kolejny raz musi uzupełniać dokumentację na budowę odcinka A2 do Świecka. Powodem jest system elektronicznego poboru opłat. Mimo to koncesjonariusz widzi szansę na rozpoczęcie budowy w przyszłym roku.

Elektroniczny pobór opłat za przejazd drogami, ma być w Polsce wprowadzony od 2010 r. Zobowiązuje Polskę do tego dyrektywa Unii Europejskiej przyjęta przez nasz kraj wiosną 2004 r. Przedstawiciele spółki AW SA termin wprowadzenia w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej poznali na piątkowym spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Transportu i GDDKiA.

– Elektroniczny pobór opłat dotyczy autostrady oraz mostów i tuneli – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik AW SA. – W dyrektywie unijnej jest kilka niejasnych zapisów. Do rozstrzygnięcia jest wysokość opłat za przejazd autostradami. Według dyrektywy nie może być dyskryminacji użytkowników i różnic cenowych między krajami. Ale w przeciwieństwie do Polski w krajach tak zwanej starej Unii autostrady zostały wybudowane dawno temu i zaciągnięte kredyty są już spłacone – wyjaśnia.

Rzeczniczka podkreśla jednak, że najważniejsze jest to, że "w rozmowach z rządem pojawił się wspólny punkt widzenia". – Odcinek do Świecka ma być oddany jesienią 2009 r. A2 musi więc być przystosowana do elektronicznego poboru opłat – dodaje Kwiatkowska.

Przed zimą muszą być wykonane badania geologiczne, mapy numeryczne oraz uzgodnione decyzje środowiskowe dla tych punktów, w których zmieni się na terenie Lubuskiego trasa autostrady. Według optymistycznego scenariusza budowa odcinka do Świecka zacznie się w przyszłym roku.

Źródło: wnp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *