TTG Polska Dziennik Turystyczny

Euro 2012: Podjęto decyzję w sprawie polskich miast

Sześć polskich miast zostanie zgłoszonych do UEFA jako kandydaci do organizacji finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. 

Do polsko-ukraińskiej oferty zostaną włączone dokumenty Chorzowa, Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Zespół ds. Wyboru Miast Gospodarzy ustalił kolejność, w jakiej miasta te zostaną zaprezentowane w zgłoszeniu do UEFA. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań z 48 punktami, na drugim Warszawa (40 pkt), trzecim Gdańsk (32), czwartym Wrocław (30), piątym Kraków (24) i na szóstym Chorzów (15).

Na włączenie do dokumentacji wszystkich miast, kandydujących na gospodarzy Euro-2012, zgodę wyraziła UEFA. Warunkiem było zaprezentowanie ofert czterech miast jako głównych kandydatów i dwóch jako dodatkowych gospodarzy. Według decyzji Unii obowiązek zaprezentowania ośmiu miast z każdej kandydatury uwarunkowany jest koniecznością porównania zgłoszeń w wymierny i obiektywny sposób. Jednocześnie UEFA nie wykluczyła możliwości rozegrania ME na więcej niż ośmiu stadionach.

"Wszystkie zgłoszone polskie miasta mają nadal szansę na organizowanie mistrzostw – powiedział Dyrektor Generalny Sztabu Projektu Euro-2012 Piotr Gawron – ostateczna decyzja w sprawie ośrodków, na których miałyby się odbywać mecze, zapadnie po ewentualnym przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro-2012. Być może będziemy musieli odrzucić dwa ostatnie miasta, ale niewykluczone jest, że UEFA wyrazi zgodę na organizowanie mistrzostw w sześciu polskich miastach. Będziemy o to walczyć, ale dla potrzeb dokumentacji musieliśmy wygenerować kolejność".

Zgodnie z zapisami regulaminu zgłaszania przez miasta swoich ofert Zespół ds. Wyboru Miast Gospodarzy przyznawał punkty w każdej kategorii, które składały się na końcową ocenę. Kandydaci oceniani byli pod kątem stadionów i infrastruktury sportowej, bazy noclegowej, infrastruktury transportowej, marketingu, doświadczenia w organizacji imprez, zaangażowania władz miasta i terminowości złożenia dokumentacji.

"Kandydatury ocenialiśmy nie uwzględniając tego, co jest obecnie, ale pod kątem planów na 2012 rok – wyjaśnił Gawron – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecnie mamy niewiele, ale jeśli dostaniemy mistrzostwa, to zgodnie z gwarancjami przez pięć lat powstaną warunki do przeprowadzenie mistrzowskiej imprezy. Posiadane dokumenty pozwalają nam w to wierzyć".

"Mamy sześć dobrych ofert, z których dwie nie są jeszcze perfekcyjne. Chodzi tu o Kraków i Chorzów, które znalazły się na ostatnich dwóch miejscach. Te miasta muszą jeszcze uzupełnić dokumentację" – powiedział Szef zespołu PZPN ds. organizacji Euro- 2012 Adam Olkowicz.

Informacje na temat miast stanowić będą jedną z części dokumentacji zgłoszeniowej wymaganej przez UEFA w finałowym etapie selekcji. Polsko-ukraińska oferta, podobnie jak włoska i chorwacko- węgierska, musi trafić do UEFA do 31 maja.

Końcowa prezentacja ofert wszystkich trzech kandydatur przed podejmującym decyzję o wyborze gospodarza Euro-2012 Komitetem Wykonawczym UEFA odbędzie się 7 grudnia tego roku. Dzień później w tajnym głosowaniu 17 członków Komitetu Wykonawczego podejmie ostateczną decyzję.

Wcześniej, oprócz złożenia dokumentacji wymaganej w finałowym etapie selekcji, w Polsce gościć będą przedstawiciele UEFA, którzy dokonają wizytacji wskazanych miast. UEFA jesienią przeprowadzi także badania opinii publicznej, które wykażą stopień społecznego poparcia dla idei organizacji ME w 2012 roku.

Wirtualnemedia

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *