TTG Polska Dziennik Turystyczny

Festiwal Filmu Cinekid odbędzie się po raz dwudziesty

Tegoroczna, już 20. edycja Cinekid – festiwalu filmu, telewizji i nowych mediów dla dzieci odbędzie się w dniach 22 – 29 X br. Co roku, w czasie ferii jesiennych ponad 30 000 dzieci w całej Holandii ma okazję obejrzeć jedną lub więcej z ponad 200 produkcji prezentowanych na festiwalu.

Produkcje te obejmują filmy fabularne, filmy dokumentalne tworzone przez dzieci, filmy krótkometrażowe, filmy animowane, seriale telewizyjne. Dzieci mogą też uczestniczyć w warsztatach i wielu innych atrakcjach. Główny festiwal jest organizowany w Amsterdamie, ale około 30 mniejszych będzie odbywać się w różnych miastach na terenie całej Holandii już od 14 X br.

W programie filmowym festiwalu najważniejszym punktem jest konkurs, w którym bierze udział 15 wysokiej klasy filmów z całego świata. Każda edycja festiwalu to również kilka dodatkowych programów tak, że dzieci mogą wybierać z naprawdę bogatego repertuaru.

Prezentowane programy telewizyjne są najlepszymi z oferty tak holenderskiej, jak i zagranicznych telewizji. Na prawie każdą projekcję zapraszani są reżyserzy, aktorzy, gospodarze programów i/lub producenci filmowi tak, by dzieci z widowni mogły zadawać pytania i dowiedzieć się, jak powstają ich ulubione programy. Wielkim wydarzeniem są też doroczne warsztaty, na których przedszkolaki zachęcane są do wyprodukowania i wystąpienia w swoim pierwszym filmie. W tej części, filmów dokumentalnych, festiwal Cinekid jest jednym z niewielu na świecie, który promuje taki gatunek filmowy.

Nowe media są prezentowane na Kids & Bits – festiwalowym cyfrowym placu zabaw, na którym dzieci mogą grać w najnowsze gry, korzystać z urządzeń on-line, cd-rom`ów i instalacji interaktywnych. Mogą również stworzyć własną produkcję medialną na komputerze lub program informacyjny. W czasie wielu warsztatów organizowanych przez Cinekid, dzieci mogą stworzyć swój film animowany, teledysk lub zostać oficjalnym reporterem. Program nowych mediów oferowany przez Cinekid uważany jest za doroczne wydarzenie o ustalonej renomie w branży, wśród producentów i projektantów.

Cinekid Awards (Nagrody Cinekid) są przyznawane w trzech kategoriach: film, telewizja i nowe media. Każda kategoria ma swoje profesjonalne jury i jury dziecięce.

Cinekid International, organizowany w ramach festiwalu, w tym roku już po raz siódmy, w dniach 26 – 29 X br. jest czterodniową imprezą dla profesjonalistów z branży filmowej z całego świata; obejmuje Junior Film Market (rynek koprodukcji filmów dla dzieci i młodych widzów), seminaria (na temat treści, jakości i nowych trendów w mediach dziecięcych), formalne i nieformalne spotkania oraz ScreeningClub, gdzie można zobaczyć wszystkie prezentacje festiwalowe, wymienić poglądy i dokonać transakcji.

Źródło: www.holandia.pl 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *