TTG Polska Dziennik Turystyczny

Festiwal róż i wody różanej w irańskim Kaszanie

Każdego roku Kaszan wraz z okolicznymi miejscowościami gości setki tysięcy turystów przybywających na festiwal Gol-o Golab (Róż i wody różanej). W trakcie festiwalu z róż słodko pachnącego irańskiego gatunku Mohammadi w trakcie tradycyjnych ceremonii wytwarzana jest woda różana.

W rejonie Kaszanu rośnie wiele róż tego gatunku, z których powstaje wysokiej jakości woda. Każdego roku Kaszan wysyła duże ilości wody różanej do Mekki, aby posłużyła do mycia Ka’by.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 16-24 maja, w jego ramach przewidziano seminarium zatytułowane „Od wody różanej do ekstraktu”, ceremonię uzyskiwania wody z kwiatów, sprzątanie i zmywanie miejsc pielgrzymkowych wodą różaną, oraz cykl wykładów na temat hodowli kwiatów.

Miasta Kaszan, Qamsar, Maszhad Ardehal, Niagar oraz Dżoszagan a także inne okoliczne miejscowości przygotowują się na przyjęcie turystów zainteresowanych festiwalem. Jednym z miejsc, w którym mogę zatrzymać się turyści zmierzający na festiwal jest wioska Abijaneh słynna ze specyficznego stylu architektury i zachowanych tradycyjnych zwyczajów.

Jak powiedział Abbas Motevali szef  ds. public relations Organizacji Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki w Kaszanie, seminarium odbędzie się pierwszego dnia festiwalu na Uniwersytecie w Kasznie. Główna część festiwalu, jaką jest uzyskiwanie wody różanej z kwiatów będzie miła miejsce drugiego dnia w ogrodach Mohammadi w Qamsar, czwartego dnia zostanie powtórzona w centrum rozrywki Ghale Tepe, piątego dnia w ogrodzie miejskim w Niasar, oraz szóstego dnia festiwalu  w Dżoszagan.

Ceremonia porządkowania i zmywanie wodą różaną mauzoleum Ali ibn Mohammad Bager odbędzie się trzeciego dnia festiwalu a ostatniego dnia festiwalu w Kaszanie odbędzie się seminarium na temat rozwoju hodowli kwiatów. Motevali oszacował liczbę turystów, którzy przybędą do prowincji w czasie festiwalu na blisko 1 370 000.

Kaszan leży w prowincji Isfahan,  jego historia sięga okresu elamickiego. Jest znany na całym świecie z wytwarzanych tu dywanów, jedwabiu i innych tekstyliów. 

Dorota Świerczewska

Źródło: www.chn.ir

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *