TTG Polska Dziennik Turystyczny

GRAND PRIX F-1 i wakacje w Istambule

Tym razem CAMPUS TRAVEL zaprasza do Istambułu. Jest to największe miasto Turcji, jedno z największych miast świata, również największa aglomeracja miejska w Europie. Istambuł szczyci się także największym portem handlowym Turcji oraz najnowszym torem wyścigowym F1.

Miasto, gdzie końcową stację ma kolej europejska – a pierwszą ta na Bliski Wschód. Szeroka na 4km Cieśnina Bosfor dzieli Istambuł na dwie części – europejską i azjatycką. Istambuł jest jedynym miastem w świecie położonym na dwóch kontynentach.

Bogactwo kulturowe, między innymi bizantyjskie,  krzyżowców, Genueńczyków, Greków – wdziera się niemal w każdy zakątek miasta. Spacerując uliczkami będziemy mieli okazję sami tego wszystkiego skosztować.
 
Największym wydarzeniem ostatnich lat w Istambule była budowa toru wyścigowego Formuły 1. W 2005 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Grand Prix F1, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Długość okrążenia: 5,34 m
Ilość okrążeń:  57
Dystans: 304.38 km
Rekord toru: 2005 /1`24.770
J.P. Montoya zespół  Mc Laren / Mercedes MP 4/20
 
 
ISTAMBUŁ – ORIENTALNE MIASTO Z NIEPOWTARZALNĄ ATMOSFERĄ
Starożytne Bizancjum i Konstantynopol to nic innego jak dzisiejsze, jedno z największych miast w Turcji, czyli Istambuł. Jedyne takie miasto na świecie, usytuowane na styku dwóch kontynentów, łączy w sobie cywilizację zarówno starożytnej mistycznej tradycji Wschodu, jak i elementów nowoczesnej Europy. Położony w malowniczej zatoce Złoty Róg, gdzie cieśnina Bosfor łączy Morze Czarne z Morzem Marmara.

Hipodrom – dawne centrum miasta, obecnie ruiny na których wznoszą się strzeliste obeliski między innymi Cesarza Konstantyna VII Porfirogenety lub Teodozjusza z około 1500 roku p.n.e. W starożytnych czasach przed Błękitnym Meczetem odbywały się tam wyścigi rydwanów.

W północno – wschodnim narożniku Hipodromu znajduje się Grobowiec Sułtana Ahmeda I. Można też podziwiać Fontannę Cesarza Wilhelma, dar narodu niemieckiego dla Turków.

Haga Sofia – Kościół Mądrości Bożej, świątynia bizantyjska, w XV wieku przekształcona na meczet, obecnie muzeum. Wnętrze kopuły o średnicy trzydziestu dwóch metrów, wzniesiona pięćdziesiąt metrów nad posadzką stanowi symbol sklepienia niebieskiego. Jej ściany pokrywają liczne malowidła i mozaiki.
 
Divan Youlu – stary, zabytkowy cmentarz muzułmański z napisami tureckimi wyrzeźbionymi w kolumnach.
Błękitny Meczet – Meczet Sułtana Ahmeda, jeden z najwspanialszych przykładów sztuki islamskiej w Turcji. Swą nazwę  zawdzięcza dekoracji z płytek ceramicznych z Izniku w kolorach błękitu i zieleni.
 
Pałac Topkapi – dawna rezydencja sułtanów i wezyrów tureckich, znajduje się tam skarbiec z porcelaną i klejnotami, kolekcja strojów sułtańskich, kuchnia z zachowanymi garnkami i piecami oraz powozownia z karetami robionymi na zamówienie w Austrii.
 
Wielki Bazar – Kapali Carsisi, zbudowany w połowie XV wieku przez Mahometa Zdobywcę, bogato zdobiony, znajduje się na nim w sumie ponad 4000 sklepów, restauracji, kawiarenek.
 
Mury obronne wzniesione przez Teodozjusza – niegdyś obejmowały jedenaście umocnionych bram oraz sto dziewięćdziesiąt dwie wieże i skutecznie chroniły Konstantynopol przed najeźdźcami od strony lądu.
 
Pałac Dolmabahce – nazwa oznacza "napełniony ogród", powstał w XVI wieku. Wnętrze podzielone na dwie części: Selamlik, czyli wystawne apartamenty, oraz Haremlik, czyli harem i komnaty mieszkalne sułtańskich konkubin. W komnacie tronowej zawieszono gigantyczny żyrandol o wadze ponad 4 ton.
 
Dodatkowymi atrakcjami są:
– nad brzegiem Morza Marmara pozostałości Pałacu Bukoleon, czyli Wielkiego Pałacu cesarzy bizantyjskich;
– Cerkiew św. Stefana – cała z żeliwa, cała zardzewiała pomimo pokrywającej ją białej farby, niektóre jej elementy wykonane zostały w Wiedniu w XIX wieku;
– Meczet Sulejmana Wspaniałego (1550-57), na terenie olbrzymiego kompleksu znajduje się też cmentarz oraz mauzolea Sulejmana i jego rodziny.
 
CAMPUS TRAVEL zaprasza na 6 gorących dni w Istambule: 23.08-28.08.2006

W ofercie:
– przelot Warszawa – Istambuł – Warszawa;
– ubezpieczenie KL (koszty leczenia) i NW (nagły wypadek): 19,02 PLN na osobę;
– hotele *** lub **** ;
– bilet wstępu na Grand Prix Istambuł 2006.
Dla chętnych propozycja wycieczek fakultatywnych.
Na indywidualne życzenie klienta transfer lotnisko – hotel – lotnisko, wynajem samochodu.
cena uzależniona jest od wyboru standardu hotelu oraz sektora dla publiczności.

Więcej informacji można zasięgnąć pod numerem infolinii  0801.487.555
oraz we wszystkich  Biurach Obsługi Klienta Campus Travel (adresy na www.campus.pl)

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *