TTG Polska Dziennik Turystyczny

Grenlandia topnieje trzy razy szybciej

Lodowiec Grenlandii od 2004 roku topnieje coraz szybciej – trzy razy prędzej, niż w latach 1997-2003. W 2005 roku stopiło się około 224 km3 grenlandzkiego lodu. O wynikach najnowszych pomiarów czytamy w "Science".

Naukowcy ostrzegają, że topniejące lodowce polarne prowadzą do podnoszenia się poziomu wód na świecie. Drugi pod względem wielkości na świecie lodowiec grenlandzki zawiera 2,5 mln km3 lodu. Jest to 10 proc. Masy lodu istniejącego na świecie. Całkowite jego stopnienie podniosłoby poziom wód na Ziemi o blisko 6,5 m. Pomiary laserowe dla lat 1997-2003 r. wskazywały na to, że Grenlandia traci co roku około 80 km3 lodu.

Proces topnienia przyspiesza – alarmują amerykańscy naukowcy z University of Austin. Korzystają oni z danych przesłanych przez należącego do NASA satelity GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Satelita ten mierzy m.in. wahania pola grawitacyjnego Ziemi. Dane te odzwierciedlają zmiany lądowych zasobów wody oraz wszelkie zmiany w masach lodowców i śniegu – w górach i w rejonach polarnych. Wykorzystano dane z 40 miesięcy pracy satelity, z lat 2002-2005.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *