TTG Polska Dziennik Turystyczny

HiMountain Dhaulagiri Expedition 2006

19 września wyrusza wyprawa w najwyższe góry świata z udziałem kobiety. Tym razem na podbój Dhaulagiri – jednego z trzech ośmiotysięczników, na których nie była jeszcze żadna Polka, wyruszy Sylwia Bukowicka, 28-letnia himalaistka z Gorzowa Wlkp.

Jako cel Sylwia Bukowicka wybrała Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), który chce zaatakować tej jesieni. Będzie wchodziła drogą pierwszych zdobywców od strony wschodniej. Wyprawa "HiMountain Dhaulagiri Expedition 2006" wyruszy z kraju 19 września i potrwa do 27 października. Obok Dhaulagiri do ośmiotysięczników, na których jeszcze nie były polskie himalaistki, należą Kangchenjungi i Manaslu. Sylwia Bukowicka chce zdobyć szczyt Dhaulagiri jako pierwsza i jak oceniają specjaliści z HiMountain Team ma duże szanse na trwałe zapisać się w historii polskiego himalaizmu. – Sylwia jest bardzo utalentowana, już dołączyła do czołówki polskich himalaistów. Ma na koncie dwa ośmiotysięczniki. Długo i solidnie przygotowywała się do tej wyprawy. Miejmy nadzieję, że będzie kontynuowała dobrą passę Polek w górach wysokich. – mówi Ryszard Pawłowski z HiMountain Team, trzykrotny zdobywca Mt.Everest, organizator wyprawy.

Sylwia Bukowicka ma na koncie ośmiotysięczniki Cho Oyu i Gasherbrum II. Sierpień himalaistka poświęciła na aklimatyzację i ostatni szlif formy w górach Pamiru, gdzie 9 sierpnia zdobyła Pik Korżeniewskiej (7105 m). Wspinaczka w Górach Pamiru miała pozwolić Bukowickiej "przetestować" i "zwalczyć" kontuzję kostki, która po skręceniu dokuczała jej przez ostatnie tygodnie. Wcześniej zdobyła też Alpamayo (5947 m), Ama Dablam (6856 m), Khan Tengri (7010 m).

Rok 2006 już jest rekordowy w historii polskiego himalaizmu pod względem liczby wejść na himalajskie szczyty. Do sierpnia było ich już 23, z czego większość wypraw była wspierana merytorycznie przez grupę HiMountain Team oraz sprzętowo przez HiMountain. Szczególnie aktywne były panie: 18 maja na szczycie Mt Everestu (8848 m) stanęła Martyna Wojciechowska, 25 maja Anna Czerwińska dokonała pierwszego polskiego kobiecego wejścia na Makalu (8463 m), 22 lipca Kinga Baranowska zdobyła Broad Peak (8047 m), a 27 lipca Tamara Styś była na wierzchołku Gasherbrum II (8035 m).

Źródło: e-gory.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *