TTG Polska Dziennik Turystyczny

Historyczne aleje Teheranu będą poddane renowacji

Teherańscy urzędnicy razem z Organizacją Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki (CHTO) pracują nad projektem, mającym przekształcić stare aleje Teheranu w atrakcję turystyczną. Historyczna teherańska „Zielona Droga” składa się z alej: Marwi, Baq-e Sepahsalar, Naser Chosrou i Koszk.  

Odkąd Teheran przeobraził się w zatłoczone centrum handlowo-biznesowe, mimo posiadania wielu zabytków historycznych i atrakcji turystycznych, stracił swój potencjał turystyczny. Władze Teheranu są zdecydowane przywrócić unikalny charakter alej i przyciągnąć jak najwięcej turystów. Eskandar Mochtari, szef projektu, uważa, że współpraca wielu organizacji kulturalno-artystycznych z Organizacją Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki pomoże zrealizować ten plan.

W alejach ruch samochodowy będzie całkowicie zakazany. Jednak jak przyznał Mochtari, to nie wystarczy, konieczne jest także pobudzenie działalności kulturalnej. W projekcie znajduje się stworzenie teatrów ulicznych i galerii artystycznych.

W czasach panowania dynastii Kadżarskiej oraz Pahlawi, chodzenie do teatrów, spędzanie czasu z przyjaciółmi w kawiarniach i centrach kulturalnych były ważną częścią życia jego mieszkańców. Jednym z wielu miejsc, które odwiedzali irańscy intelektualiści, poeci i pisarze jest CafĂ? Nader założona w 1947. Jest to prawdopodobnie najstarsza kawiarnia w stylu europejskim w Teheranie, dlatego Organizacją Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki wydała zakaz zmiany charakteru tego lokalu.

Qodratolah Dżaan Mohammadi dyrektor CHTO w prowincji teherańskiej wierzy w zmianę starego centrum Teheranu w dzielnicę turystyczną podobną do starych dzielnic wielu europejskich miast poprzez stworzenie małych tradycyjnych bazarów, ścieżek rowerowych, tradycyjnych i nowoczesnych kawiarni i restauracji.
 
Dorota Świerczewska  www.chn.ir

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *