TTG Polska Dziennik Turystyczny

IATA: wzrost liczby incydentów z udziałem pasażerów z użyciem przemocy

Stewardesa w samolocie
Fot. Pexels

W zeszłym roku nastąpił duży wzrost liczby incydentów lotniczych z udziałem pasażerów, w których miała miejsce przemoc fizyczna. 

Jak wynika z analizy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), ​​w 2022 roku na każde 568 lotów zgłaszano jeden incydent bez użycia przemocy, w porównaniu z jednym incydentem na 835 lotów w 2021 roku. Najczęściej chodziło o nieprzestrzeganie zasad podczas lotu, obelgi słowne i nietrzeźwość.

Incydenty związane z przemocą fizyczną miały miejsce raz na 17 200 lotów.

W 2020 r. liczba incydentów powietrznych z udziałem pasażerów wzrosła o 61 proc., ale zmalała po zniesieniu nakazu noszenia maseczek podczas lotów. Jednak było ich coraz więcej przez cały 2022 rok i w efekcie w 2021 roku ich liczba wzrosła o 37 proc. Incydenty były głownie związane z paleniem w kabinie lub toaletach, niezapinaniem pasów bezpieczeństwa i piciem własnego alkoholu na pokładzie.

IATA wzywa rządy do zapewnienia niezbędnych mechanizmów prawnych do ścigania nieodpowiednio zachowujących się pasażerów. Chce, aby wszystkie kraje ratyfikowały Protokół Montrealski z 2014 r.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *