TTG Polska Dziennik Turystyczny

II Podlaski Festiwal Borowika w Białymstoku

3 września 2006 roku odbył się w Białymstoku już drugi Podlaski Festiwal Borowika. Tym razem impreza przerodziła się w konkurs kulinarny – I Mistrzostwa Polski w Potrawach z Borowikiem. Podobnie jak w zeszłym roku znani kucharze gotowali też z białostockimi VIP-ami, a w kotle o pojemności 3 tys. litrów powstał największy gulasz z borowików.

Gulasz został ugotowany z 500 kg borowików oraz 50 kg farszu grzybowego, które zapewniła firma Kasol – "Leśne Skarby". Oprócz tego do przygotowania potrawy zużyto: 1000 litrów wody Nestle Aquarel, 200 kg mięsa wieprzowego zapewnionego przez Sokołów, 200 kg włoszczyzny Hortex i 100 kg warzyw do gulaszu firmy Hortex,100 kg ziemniaków oraz przyprawy i bulion drobiowy firmy Prymat.

Przepis na gulasz był wspólnym pomysłem Bartosza Kazberuka, Giancarlo Russo, Krzysztofa Szulborskiego oraz Jarosława Kłodzińskiego – właściciela kotła, w którym powstała potrawa. Gulaszu można było spróbować już za symboliczną złotówkę. Za zebrane w ten sposób pieniądze Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga” kupi wyprawki do szkoły dla najuboższych dzieci.

Kwestowaniem zajęli się nie tylko kucharze (między innymi Tomasz Kosiński, Andrzej Tritt, Zenon Lange, Piotr Kowalik i Andrzej Baczkowski) oraz przedstawiciele organizatorów (Janusz Antoni Kazberuk), ale także osobistości Podlasia ( między innymi prof. Barbara Kudrycka, prof. Marian Szamatowicz, dr Tadeusz Truskolaski). Jak przekazał Marek Sakowicz – Prezes Stowarzyszenia "Rynek Kościuszki" – „zebraliśmy kwotę, za którą uda się kupić wyprawki dla około 300 dzieci”.

Plac przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku wypełnił się po brzegi pewnie nie tylko ze względu na wszystkie atrakcje kulinarne, ale też w związku z występami zaproszonych gwiazd. Na scenie pojawił się Krzysztof Skiba ze swoim „Skiba Show”, zespół Poparazzi oraz Marco Bocchino – z recitalem piosenki włoskiej.
Nie lada atrakcją okazało się też wspólne gotowanie najlepszych w Polsce kucharzy z białostockimi VIP-ami. Nad jedną patelnią stanęli Giancarlo Russo z prof. Marianem Szamatowiczem, Jacek Szczepański gotował razem z eurodeputowaną prof. Barbarą Kudrycką i dr. Tadeuszem Truskolaskim. We wspólne przygotowywanie potraw z borowikiem włączyli się także Andrzej Bryk i Stefan Birek.

Źródło: Gastrona.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *