TTG Polska Dziennik Turystyczny

Inauguracja sezonu sochaczewskiej kolejki wąskotorowej

Muzeum Kolei Wąskotorowej
Fot. Bartosz Karwacki

Sochaczewska kolejka początkowo wykorzystywana była do transportu drewna z Puszczy Kampinoskiej. W 1948r. została przejęta przez PKP i kursowała jako kolej dojazdowa, łącząca Sochaczew z Piaskami Królewskimi i Wyszogrodem.

W latach 80. XXw,. z przyczyn ekonomicznych, zaprzestano regularnych przewozów pasażerów, a w roku 1986 zorganizowano na dawnej stacji Sochaczew „Muzeum Kolei Wąskotorowej”. Z czasem, wspomniane Muzeum zostało przyłączone do warszawskiego „Muzeum Kolejnictwa”, obecnie znanego pod nazwą „Stacja Muzeum”.

Dzisiaj sochaczewska kolej wąskotorowa wykorzystywana jest jedynie do obsługi ruchu turystycznego i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Muzeum Kolei Wąskotorowej
Fot. Bartosz Karwacki

27 kwietnia na „Stacji Muzeum” w Sochaczewie zainaugurowany został sezon turystyczny 2024.

Po uroczystym rozpoczęciu imprezy i przywitaniu gości przez kierownictwo „Muzeum Kolejnictwa” odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Bogdanowi Pokropińskiemu – założycielowi placówki.

Główną atrakcją imprezy była parada niektórych jeżdżących, zabytkowych drezyn i lokomotyw.

W trakcie eventu można było zwiedzić bezpłatnie ekspozycję zlokalizowaną w salach wystawowych i zobaczyć zabytkowy tabor kolejki na terenie otwartym.

Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się makiety kolejek elektrycznych i modele wagonów i lokomotyw w salach wystawowych. Zwiedzający mogli na stoisku Urzędu Transportu Kolejowego, zapoznać się z akcją promującą „Kolejowe ABC,” znaną najmłodszym z nosorożca Rogatka, a poświęconą bezpieczeństwu na kolei.

Muzeum Kolei Wąskotorowej
Fot. Bartosz Karwacki

Inaugurację zwieńczyły: parada muzealnych pojazdów szynowych w skansenie i oczywiście wycieczka Pociągiem Retro po torze 750 mm do Tułowic. W Tułowicach kolejna niespodzianka – na wszystkich czekał piknik z atrakcjami.

Chcecie, to wierzcie, a nie, to nie, ale jazda kolejką wąskotorową, to naprawdę frajda i dla dużych i dla małych.

Bartosz Karwacki

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *