TTG Polska Dziennik Turystyczny

Janusz Centka szybowcowym Mistrzem Świata

W sobotę, 17 czerwca, po dwóch tygodniach zmagań zakończyły się w Szwecji Szybowcowe Mistrzostwa Świata. W odróżnieniu od piłkarzy nasi piloci nie zawiedli kibiców. Kapitan lotowskiego Boeinga 767 Janusz Centka na polskim szybowcu Diana 2 zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie 15-metrowej.

19 czerwca, Janusz Centka, tym razem jako pasażer, wyląduje na lotnisku Okęcie o godzinie 12.15.

Kapitan Stanisław Wujczak, na co dzień także zasiadający za sterami Boeinga 767, w klasie 18-metrowej zajął wspaniałe 4 miejsce, a Tomasz Rubaj z B-737 w klasie otwartej siódme miejsce. Trenerem i szefem Polskiej Reprezentacji jest Jacek Dankowski, pilot LOT-u, kapitan Embraera 145.

Pozostali piloci naszej reprezentacji uplasowali się na następujących pozycjach: Andrzej Śmielkiewicz zajął 15 miejsce w klasie 18-metrowej, Mariusz Poźniak 15 miejsce w klasie standard, a najmłodszy Piotr Jarycz 19 miejsce, także w klasie standard.

Janusz Centka  – Kapitan instruktor – pilotuje samoloty Boeing 767. Członek Szybowcowej Kadry Narodowej i Reprezentant Polski. Lata na szybowcach w klasach otwartej i piętnastometrowej. Jest czterokrotnym Mistrzem Świata. Na Mistrzostwach Świata i Europy zdobył łącznie 9 medali: cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe. Ustanowił wiele rekordów Polski i Świata. Za swoją działalność na rzecz szybownictwa na świecie i wspaniałe wyniki sportowe w 2005 roku został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem dla szybownika na świecie – Medalem Lilienthala jako siódmy Polak. W 2005 roku promując polski szybowiec Diana 2 zdobył na Mistrzostwach Europy tytuł wicemistrza. Reprezentuje Aeroklub Leszczyński. Wylatał ponad 15000 godzin na samolotach i 6200 godzin na szybowcach.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *