TTG Polska Dziennik Turystyczny

Jarmark św. Dominika

3 sierpnia po raz 746. rozpoczął się w Gdańsku Jarmark św. Dominika. Jest to największa impreza handlowo-kulturalna w Polsce. Jarmark ma potrwać trzy tygodnie. Podczas jego trwania ma odbyć się m.in. 150 koncertów, setki konkursów, a także kilkadziesiąt spektakli teatralnych.

Łącznie, w trakcie 1500 godzin artystycznego jarmarku, na siedmiu scenach wystąpi 3,5 tys. wykonawców. Do 20 sierpnia na 1100 stoiskach własne oferty będą prezentować handlowcy, kolekcjonerzy staroci i antyków, a także rzemieślnicy z całej Polski.

Chętni będą mogli uczestniczyć m.in. w I Festiwalu Naśladowania Dźwięków, czyli „nam chodzi o odgłos paszczą”, nawiązującym do jednej ze scen kultowego filmu Stanisława Barei "Rejs". Konkurs, nazwany "Patataj, patataj, patataj", rozegrany zostanie w trzech kategoriach: "Dźwięk pełen wdzięku", "Ryk Lwów Gdańskich" oraz "Pianie na potęgę".

W trakcie trwania jarmarku od poniedziałku do piątku o godz. 12.12. z dachu Złotej Bramy w centrum starego Gdańsku, trębacz odgrywał będzie specjalny hejnał imprezy. W nawiązaniu do średniowiecznej tradycji jarmarkowe atrakcje na ulicach anonsować będą wyposażeni w werble krzykacze miejscy tzw. klikoni.

Jarmark św. Dominika został ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 r. Od tego czasu, z przerwami, jest organizowany w Gdańsku na początku sierpnia. Po wojnie impreza została reaktywowana w 1972 roku. Według danych organizatorów, w 2005 r. jarmark odwiedziło pięć milionów osób.

Źródło www.wp.pl 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *