TTG Polska Dziennik Turystyczny

Jastarnia wybiła pierwszą lokalną monetę w Polsce

Pomorska gmina Jastarnia, jako pierwsza w Polsce wprowadziła do obrotu lokalny pieniądz zwany "merkiem". Mosiężną monetą przez okres wakacji – do 30 września można płacić za towary i usługi lub zachować w kieszeni jako pamiątkę turystyczną.

Monetę wybito dla uczczenia przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania Juraty – miejscowości w gminie Jastarnia. Lokalny pieniądz ma służyć promocji tego nadmorskiego kurortu.

Pieniądz ma nominał "3 merki" i jest wymienialny na 3 złote. Na rewersie monety znajduje się kontur wybrzeża Bałtyku z Półwyspem Helskim i napisem "75 lat Juraty".

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Juraty – pomysłodawcy wprowadzenia "merków" – Waldemar Wilandt – powiedział, że większość osób, które dostają "merki", zachowuje je jako pamiątkę pobytu nad morzem.

Szef Towarzystwa żałuje jedynie, że jak na razie oryginalne monety są rozprowadzane jedynie w 20 miejscach w Juracie, Jastarni i Kuźnicy. Tyle bowiem pensjonatów, sklepów, kawiarni i restauracji podpisało umowę na obrót "merkami" z Urzędem Miasta w Jastarni. Magistrat zobowiązał się w niej do wymiany po 30 września wszystkich "merków" na złotówki.

Nazwa "merki" oznacza stosowany dawniej przez kaszubskich rybaków zwyczaj oznaczania sprzętu do łowienia ryb. Określone znaki, najczęściej kreski, pozwalały rozpoznać do kogo należały dane przedmioty. "Merki" w nakładzie 20 tys. sztuk wyemitowała Mennica Polska SA.

Źródło www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *