TTG Polska Dziennik Turystyczny

Jesień w Beskidzie Niskim

W dniach 21 – 24 września 2006 roku Stowarzyszenie „Alpejczyk”- Miłośników Sportu i Rekreacji przy Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie oraz Stowarzyszenie „Beskid Zielony” Lokalna Organizacja Turystyczna organizuje imprezę turystyczną „Jesień w Beskidzie Niskim”.

W imprezie weźmie udział około 80 osobowa grupa z różnych rejonów Polski. W większości są to pracownicy spółek i zakładów gazowniczych wchodzących w skład GK PGNiG S.A., przedstawiciele różnych firm, które są sponsorami imprezy.

Główni sponsorzy to: Gaz System; ABB; Winuel; ZRUG Podgórska Wola; E-on; Ruhrgas; Gaz de France; Siemens; Statoil; Unitol; ANB; Era; Fundacja Ekogaz i inni.

Uczestnicy zakwaterowani będą w Stadninie Koni Huculskich w Regetowie i będą brać udział w wycieczkach pieszych, rowerowych i konnych po drogach i szlakach Beskidu Niskiego, szczególnie w okolicach Radocyny, Banicy, Gładyszowa, Regetowa i Wysowej Zdrój.

Na trasach wycieczek uczestnicy będą mogli zwiedzić: cerkwie i inne obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej, Cmentarze z I Wojny Światowej, miejsca po wyludnionych wsiach, ostatnie elementy krajobrazu Światowej Kolebki Przemysłu Naftowego, Miasto Królów Biecz – tym samym zapoznają się z historią.

Oprócz wycieczek po Beskidzie Niskim wszystkim uczestnikom imprezy oferujemy spotkanie z kulturą pogórzańską i łemkowską za sprawą zaproszonych przez nas osób, które dokonają prezentacji sposobu wytwarzania wyrobów związanych z lokalnym rzemiosłem artystycznym:
Łyżkarz z Nowicy, wytwarzający łyżki dawną metodą, Dziegciarz z Bielanki – prezentujący wypalanie dziegciu, Rzeźbiarz z Gorlic kontynuujący rodzinne łemkowskie tradycje, Koronczarka  z Bobowej – prezentująca wyrób koronek techniką klockową.

Dla pogłębienia wiedzy i zaczerpnięcia atmosfery, z jaką można spotkać się na Pogórzu i w Beskidzie Niskim będzie możliwość zakupu materiałów i publikacji np. albumu „Łemkowszczyzna” oraz pamiątek wyrabianych z gliny i rzeźbionych w drewnie.

Atmosferę regionu podkreśli również serwowane jadło pogórzańskie w „Gościńcu Banica” oraz łemkowskie w „Swystowym Sadzie”.

Na biesiadnych stołach w Stadninie nie zabraknie domowego chleba i ciasta pieczonego przez gospodynie kwater turystycznych, a wszystko to spożywane będzie przy dźwiękach folkowej muzyki. Okrasą programu organizowanej imprezy pierwszego wieczoru będzie; poprowadzenie imprezy przez Braci Matułów reprezentujących folklor pogórzański oraz występ folkowej kapeli łemkowskiej „Serencza”, a drugiego wieczoru zapraszamy na  występ Łemkowskiej Pieśniarki Juli Doszna, oraz  Pogórzańskiej Kapeli z Dominikowic, która umilać będzie czas w trakcie biesiady i zagra do tańca. Informacje : www.alpejczyk.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *