TTG Polska Dziennik Turystyczny

Karlowe Wary zainaugurowały sezon turystyczny

Karlowe Wary, otwarcie sezonu. Fot.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Karlowych Warach ponownie zagoszczą wiosenne i letnie imprezy oraz festiwale.

W dniach od 6 do 8 maja w Karlowych Warach otwarto sezon turystyczny. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Z tej okazji zorganizowano odbyły się między innymi liczne występy zespołów artystycznych, przedstawienia teatralne, jarmark rzemiosł, koncert melodii filmowych oraz festiwal Franka Sinatry. Przed hotelem Thermal odbyły się targi porcelany, zorganizowane przez firmę THUN.

Karlowe Wary, otwarcie sezonu. Fot.

Ceremonia poświęcenia źródeł odbyła się w sobotę 7 maja na Kolumnadzie Młyńskiej i Vřídelní. W sobotnie popołudnie miasto przemierzył historyczny orszak królewski z królem Karolem IV na czele, któremu towarzyszyła parada żonglerzy, tancerzy i innych członków świty królewskiej. Pochód dotarł do placu Divadelní náměstí, gdzie został odsłonięty nowy konny pomnik Karola IV, dzieło rzeźbiarza Michaela Gabriela.

Uzdrowisko Karlowe Wary w zeszłym roku zostało wpisane, wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Karlowe Wary założone zostały w XIV wieku przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko.

Karlowe Wary, otwarcie sezonu. Fot.

Elegancki kurort jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C tryska z głębokości około 2 kilometrów. Temperatura dwóch do tej pory odkrytych źródeł zimnych wynosi ok. 15 °C. Od 1946 roku w Karlowych Warach odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na turystów czeka także zwiedzanie huty szkła Moser czy muzeum Becherovki.

Autor: Jerzy Niemociński / Mat. pras.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *