TTG Polska Dziennik Turystyczny

Koleje: prywatni szykują ofensywę

Na rynek przewozów pasażerskich wchodzi Francuska grupa Veolia. Jej spółka Connex Koleje Polskie już czeka na rejestrację.

Veolia Transport Polska (VTP), spółka córka Veolia Transport Central Europe, będącej częścią francuskiej grupy Veolia Environnement, do tej pory zajmowała się w naszym kraju transportem autobusowym. Teraz myśli też poważnie o kolejowym. Dowiedzieliśmy się, że spółka zależna VTP o nazwie Connex Koleje Polskie jest w trakcie rejestracji. Jednocześnie zbiera dokumentację potrzebną do uzyskania licencji – napisał "Puls Biznesu".

Jeśli te plany się powiodą, polski rynek kolejowych przewozów pasażerskich mogą wkrótce czekać interesujące przeobrażenia. Na razie żadna z większych spółek posiadających licencję (PTK Rybnik, CTL Regio, CTL Express Koleje Nadwiślańskie należące do PCC Rail) nie miała szans, by rywalizować na większą skalę z PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) i PKP Intercity.

Tymczasem Veolia Transport, w skład którego wchodzi Veolia Transport Central Europe, to poważny gracz — jedno z największych na świecie prywatnych przedsiębiorstw transportowych. Działa w Niemczech, Szwajcarii, Polsce, Czechach, Słowacji, Chorwacji i Słowenii. Bardzo mocną pozycję ma w Niemczech, gdzie na rynku kolejowym zajmuje drugą pozycję po Deutsche Bahn, a także w Szwecji. W Czechach rozpoczęła przewozy kolejowe już dwa lata temu.

W Polsce Veolia Transport stawiała do tej pory na przewozy autobusowe. W ciągu ośmiu lat działalności udało się jej kupić 14 prywatyzowanych przedsiębiorstw transportu pasażerskiego w różnych regionach kraju. Przychody spółki systematycznie rosną: jeszcze w 2001 r. było to 58 mln zł, w ubiegłym roku już 155 mln zł.
Connex Koleje Polskie już zgłosiły wstępną chęć uczestnictwa w przetargu na obsługę regionalnych kolejowych przewozów na linii Bytom – Gliwice – Bytom, organizowanym przez województwo śląskie. Taką deklarację, poza PKP Przewozy Regionalne, złożyły dwie inne prywatne spółki: PCC Rail oraz konsorcjum, którego liderem są Dolnośląskie Linie Autobusowe. Linia ma 20 km, do jej obsługi potrzebne są 3-4 składy. Na rozstrzygnięcie przetargu trzeba poczekać co najmniej miesiąc, umowa mogłaby więc zostać podpisana jeszcze w październiku tego roku.

Źródło: wnp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *