TTG Polska Dziennik Turystyczny

Kolejne tanie linie wybierają Kraków

Kolejne europejskie tanie linie lotnicze rozpoczną loty do Polski. Od 19 września duński przewoźnik Sterling uruchomi swoje pierwsze połączenie pomiędzy stolicą Danii, Kopenhagą a Krakowem.

Jak informuje Sterling na swoich stronach internetowych, loty odbywać się będą trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i niedziele. Na trasie pomiędzy Kopenhagą i Krakowem wykorzystywane będą samoloty Boeing 737. Krakowskie lotnisko w Balicach po uruchomieniu lotów do Kopenhagi będzie miało połączenia ze wszystkimi skandynawskimi stolicami. Do Oslo i Sztokholmu lata norweski przewoźnik Norwegian, a do Helsinek – fiński Finnair.

Tanie linie lotnicze Sterling obsługują ponad 40 połączeń, głównie pomiędzy Skandynawią i Europą południową oraz między państwami skandynawskimi. Dysponują 30 samolotami boeing 737 i zatrudniają 1,6 tys. pracowników. Prognoza przewoźnika na ten rok mówi o przewiezieniu ponad 2,7 mln pasażerów.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce oraz polskim liderem pod względem liczby tanich linii. Lata tam obecnie sześciu przewoźników tego typu. W tegorocznym letnim rozkładzie lotnisko ma 49 regularnych połączeń do 39 miast w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Wykonuje je 19 linii lotniczych.

W zeszłym roku krakowski port lotniczy odprawił rekordową liczbę prawie 1,6 mln pasażerów, co daje prawie 90-proc. dynamikę wzrostu w porównaniu z 2004 rokiem. Prognoza na ten rok mówi o przekroczeniu granicy 2 mln pasażerów.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), w pierwszym kwartale br. przewoźnicy niskokosztowi przewieźli łącznie 1,12 mln osób, czyli 43,5 proc. wszystkich pasażerów korzystających z przewozów w ruchu rozkładowym.

Dotychczas operujący w Polsce tani przewoźnicy to: węgierski Wizz Air, irlandzki Ryanair, polskie linie Centralwings, słowacki Sky Europe, brytyjski easyJet, niemiecki Germanwings, norweski Norwegian Air Shuttle.

Wirtualne Media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *