TTG Polska Dziennik Turystyczny

Kolejny krok w stronę budowy Remote Tower na lotnisku w Modlinie

Lotnisko Warszawa-Modlin
Fot. Facebook @LotniskoWarszawaModlin

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL), Tomasz Szymczak i Remigiusz Kobierski, podpisali umowę niezbędną do rozpoczęcia prac związanych z uruchomieniem na lotnisku w Modlinie Remote Tower – Wieży Zdalnej. Dzięki temu port w Modlinie będzie pod nadzorem kontrolerów pracujących z centrum zdalnego w Warszawie.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obraz i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.

– Najpierw był list intencyjny, teraz jest umowa. Dotrzymujemy słowa i realizujemy ważne zobowiązania technologiczne, które realnie wpłyną na efektywność kontroli lotniska w Modlinie, będąc nieporównywalnie nowocześniejszymi niż stosowane dotychczas – powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

W ramach kontroli zdalnej kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący MPL skorzystają z:

  • panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,
  • technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,
  • technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,
  • informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, system Remote Tower zacznie działać w Modlinie na przełomie 2026 i 2027 roku.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *