TTG Polska Dziennik Turystyczny

Konferencja „Turystyka kulinarna na rzecz dziedzictwa kulturowego”

Turystyka kulinarna
Fot. Piotr Żyła

W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie odbyła się konferencja „Turystyka kulinarna na rzecz dziedzictwa kulturowego”.

Wydarzenie skupiło się na promocji polskiej kuchni i lokalnych restauracji, które aspirują do uzyskania prestiżowych gwiazdek Michelin.

Konferencję otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki pan Piotr Borys, następnie odbył się panel „W drodze do gwiazd”, podczas którego szeroko dyskutowano m.in. znaczenie kulinarnego dziedzictwa w budowaniu unikalnych doświadczeń turystycznych.

Polska Organizacja Turystyczna przedstawiła obszerną prezentację dotyczącą działań promocyjnych związanych z turystyką kulinarną, w tym promocją restauracji wyróżnionych przez przewodnik MICHELIN Guide. W panelu udział wzięli: dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dominik Borek, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji POT Magdalena Krucz oraz prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej Mateusz Czerwiński.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. A jak była promowana polska turystyka kulinarna w oparciu i prezentacje wyróżnionych restauracji z przewodnika Michelin na targach ITB 2024 w Berlinie okazało się, że informacje o tym projekcie są dla polskich dziennikarzy turystycznych niedostępne, gdyż POT nie upoważnił osób odpowiedzialnych za ten projekt do rozmowy z mediami. Mogli wypowiadać się jedynie przedstawiciele restauracji, ale nikt z kierownictwa projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *