TTG Polska Dziennik Turystyczny

Kraków: Boeing zainwestuje w gmach Muzeum Lotnictwa

Wszystko wskazuje na to, że Boeing dopomoże w wyposażeniu nowego gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego. W tej sprawie w urzędzie marszałkowskim spotkali się dyrektor muzeum, marszałek małopolski Janusz Sepioł oraz Henryka Bochniarz – prezes firmy Boeing w Europie Środkowo-Wschodniej.

Boeing zainwestuje prawdopodobnie w wyposażenie przestrzeni ekspozycyjnej nowego obiektu. Na razie nie wiadomo, jaka kwota wchodzi w grę – rozmowy są we wczesnej fazie.

Potentat lotniczy postanowił zainwestować w muzeum po wizycie swojego przedstawiciela, byłego pilota, któremu bardzo się ono spodobało i wyraził zainteresowanie nawiązaniem współpracy przy realizacji projektu nowego budynku muzeum. Chodzi tutaj o wielowymiarową pomoc, bardziej w kwestii edukacyjnej, pomoc w zorganizowaniu ekspozycji, udostępnieniu matryc czy przekrojów samolotów i kabin – mówił marszałek Janusz Sepioł.

– Najistotniejsze jest dla nas partnerstwo z firmą i wieloletnia współpraca, ale zależy nam także na wykorzystywaniu doświadczenia tej globalnej korporacji. Chcielibyśmy poprzez Boeinga mieć dostęp do wiadomości o nowych technikach lotniczych, tak jak np. w muzeum w Seattle, gdzie również obecny jest Boeing. A jeśli w nowym gmachu muzeum pojawi się symulator Boeinga, będziemy naprawdę bardzo szczęśliwi – opowiadał Krzysztof Radwan.

Następne rozmowy planowane są na październik. Z wizytą przybędą przedstawiciele ścisłego kierownictwa Boeinga ze Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej będzie to wnuczka byłego prezydenta – Aldona Roosevelt. Wtedy szczegółowo zostaną omówione wszystkie obszary współpracy.

Nowy trójpoziomowy budynek muzeum za około 25 mln zł ma powstać tuż obok starego gmachu, w miejscu, gdzie stoją teraz obiekty z lat 70. Budowa planowana jest na przełom lutego i marca przyszłego roku. Na początku września będzie też gotowy projekt budowlany przygotowany przez niemiecką firmę Pysall Ruge Architekturen. Jednym z autorów wizyjnego pomysłu jest krakowski architekt młodego pokolenia Bartłomiej Kisielewski.

Źródło: gazeta.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *