TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pierwszy lot A380 linii Emirates w trybie 100 proc. SAF

Emirates
Fot. Unsplash

Emirates to pierwsza linia lotnicza, która wykonała lot demonstracyjny A380 przy użyciu w 100 proc. ekologicznego paliwa lotniczego.

Samolot wystartował z Dubaju z jednym z czterech silników zasilanych w 100 proc. SAF, co pozwoliło zademonstrować jego potencjał jako samolotu zastępczego. SAF jest obecnie ograniczone do 50 proc. limitu mieszanki w silnikach do lotów komercyjnych.

Airbus, Engine Alliance, Pratt & Whitney, Neste, Virent i ENOC pracowały nad testami, ocenami technicznymi i analizą danych dotyczących lotu.

W 100% ekologiczne paliwo lotnicze wykorzystywane podczas lotu zawiera odnawialne związki aromatyczne, które bardzo przypominają konwencjonalne paliwo do silników odrzutowych.

Na pokładzie samolotu znajdowały się cztery tony SAF składające się z HEFA-SPK dostarczonego przez Neste (hydroprzetworzone estry i syntetyczna nafta parafinowa kwasów tłuszczowych).

Na początku tego roku linie Emirates pomyślnie wykonały pierwszy w regionie lot demonstracyjny Boeingiem 777-300ER napędzanym w 100 proc. silnikiem SAF.

Linie Emirates niedawno rozszerzyły współpracę z Neste w celu dostarczenia ponad trzech milionów galonów mieszanego SAF w latach 2024 i 2025 na loty z lotnisk Schiphol w Amsterdamie i z Singapuru Changi.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *