TTG Polska Dziennik Turystyczny

Lotniska na fali

W 2006 r. polskie lotniska chcą zainwestować 440 mln zł. W grę wchodzi kilka źródeł pozyskania kapitału – w tym fundusze unijne i prywatne.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2005 r. polskie lotniska obsłużyły ponad 11,5 mln pasażerów, czyli o prawie 31 proc. więcej niż w 2004 r. Średni wzrost przewozów pasażerskich w Europie wyniósł w tym okresie zaledwie ok. 6,3 proc. Prognozy ULC przewidują, że za 15 lat liczba odprawionych pasażerów w Polsce może wynieść nawet 39 mln.

Ruch lotniczy rośnie głównie dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej i pełnemu otwarciu polskiego nieba – uważa Piotr Gaber, analityk z PMR Publications. – Spowodowało to większą aktywność przewoźników już operujących w Polsce, pojawiło się także wielu nowych, głównie niskokosztowych, dzięki czemu zwiększyła się liczba oferowanych połączeń i liczba przewiezionych pasażerów.

Przewiduje się, że tendencja wzrostu liczby pasażerów będzie raczej trwała, ponieważ potencjał polskiego rynku jest ogromny, a do tej pory bardzo mało Polaków korzystało z tego środka transportu – uważa Aleksander Domaradzki, szef grupy ds. sektora TSL w centralnej i wschodniej Europie PricewaterhouseCoopers. – Natomiast tanie linie lotnicze spowodowały, że dużo ludzi przekonało się, iż przeloty samolotowe są w zasięgu ich możliwości finansowych.

Źródło: lotnicze – bilety.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *