TTG Polska Dziennik Turystyczny

Mastyksowa ojczyzna Homera

Chios - Didima bay
Chios – Didima bay, Fot. G. Filippini / Archiwum GNTO

Choć Chios słynie przede wszystkim z mastyksu, nie jest to jedyny element „magii” na jaki można natrafić na tej wyspie. Oprócz bogatej historii, sięgającej epoki neolitu i obejmującej w późniejszych czasach przygody z piratami saraceńskimi oraz potyczki z Turkami podczas greckiej wojny narodowowyzwoleńczej, Chios jest tradycyjnie uważane za miejsce narodzin Homera.

O ile wobec faktycznego miejsca narodzin Ojca Poezji greckiej spory toczą się od wieków, tak nie ma żadnych wątpliwości na temat tego jaka wyspa jest małą ojczyzną wybitnych greckich polityków i pisarzy, takich jak Adamantios Korais, Emmanuel Roidis i Aleksandros Mawrokordatos.

Odkryj miasto Chios

Zbudowane na wschodnim wybrzeżu wyspy, zwrócone w stronę Jonii miasto jest dowodem morskiej chwały i arystokratycznego charakteru wyspy.

Na zwiedzających czekają tu:

 • Zakupy na targu „Aplotaria”, który specjalizuje się w produktach lokalnych
 • Spacer po placu Vounakio i wizyta w jednej z okolicznych urokliwych kawiarni
 • Spacer po Parku Miejskim
 • Wizyta w jedenastowiecznym zamku górującym nad portem, z zachowanym nagrobkiem Kara Alego Paszy, odpowiedzialnego za masakrę na Chios w 1822.
Chios
Chios, Fot. G. Filippini / Archiwum GNTO

Zdecydowanie warto odwiedzić również:

 • Muzeum Bizantyjskie, mieszczące się w budynku dawnego meczetu, gdzie można zobaczyć wierną kopię słynnego obrazu Delacroix „Masakra na Chios”
 • Słynną bibliotekę „Korais” z osobistymi zbiorami Adamantiosa Koraisa, liczącymi ponad 1300 historycznych woluminów.

Wpadnij do Muzeum Marynarki Wojennej i zobacz dokładne repliki żaglowców i łodzi parowych. Przejdź się malowniczymi wąskimi uliczkami dzielnicy Kaloplitis i podziwiaj rezydencje armatorów, a następnie udaj się aż do Tampákika, gdzie możesz zobaczyć majestatyczne młyny starych garbarni i pałac Ioustiniani.

Najsłynniejszym lokalnym produktem jest oczywiście mastyks.

Znany na całym świecie mastyks jest produktem objętym certyfikatem kontrolowanego oznaczenia pochodzenia, rosnącym wyłącznie na południu Chios, gdzie był uprawiany już od VIII -VII wieku naszej ery. Ten naturalny produkt jest zbierany wyłącznie ręcznie i obecnie znajduje zastosowanie w medycynie, farmacji, stomatologii i kosmetyce. Na centralnym rynku miasta Chios można kupić dżemy i słodycze na bazie mastyksu, brandy i oczywiście lokalne pyszne ouzo!

Chios, które jest częścią kompleksu wysp na północno-wschodnim Morzu Egejskim, jest obecnie domem dla 53 000 ludzi. Poznaj miejsca, w mieszkańcy toczą swoje codzienne życie: albo w średniowiecznych osadach, w których spotykają się Genua i Chios, albo w pięknych małych miasteczkach nad morzem, Będąc na wyspie, weź udział w uroczystościach religijnych, podczas których miejscowi kultywują swoje barwne tradycje np. huczny wieczór w sobotę wielkanocną w miejscowości Vrontados.

Chios - Mesta
Chios – Mesta, Fot. iStock

Na wyspie czeka na odkrycie wiele ciekawych miejsc:

Kampos

Zaledwie 6 km od miasta Chios znajduje się tradycyjna osada Kampos, założona przez najeźdźców genueńskich w XIV wieku i obecnie znajdująca się pod ochroną Ministerstwa Kultury i Turystyki. Style Genui i Chios przeplatają się w ziemistego koloru rezydencjach dawnych lokalnych arystokratów. Nie pozwól, aby wysokie mury przeszkodziły Ci w odkrywaniu rozległych sadów pomarańczowych, alejek zadaszonych drzewami i pachnących ogrodów. Zniszczone przez masakrę w 1822 r. i trzęsienie ziemi w 1881 r., stare rezydencje z ogromnymi bramami, herbami i łukowatymi oknami zostały odnowione i zamienione w pensjonaty, budząc wspomnienia czasów ich świetności z XVII i XVIII wieku. Poczuj atmosferę minionej epoki, spacerując lub jeżdżąc na rowerze, podziwiając rezydencje i czterdzieści kościołów  w osadzie.

Nea Moni

11 km na południe od miasta Chios leży najważniejsze miejsce kultu religijnego na wyspie. Zbudowany w XI wieku Nea Moni (= Nowy Klasztor) jest jednym z najważniejszych zabytków bizantyjskich w Grecji, a także znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu jedne z najważniejszych mozaik w basenie Morza Śródziemnego, a także muzeum.

Anavatos i Avgogyma

Dalej na południe znajduje się kolejny lokalny cud, „Mystra Morza Egejskiego”, zniszczona bizantyjska wioska Anavatos. Zwróć uwagę na wyjątkową architekturę tego miejsca i przespaceruj się po pozostałościach historii Bizancjum. Następnie warto ugasić pragnienie lokalnym napitkiem w cieniu platanów w tradycyjnej wiosce Avgogyma.

Chios
Chios, Fot. Shutterstock

Średniowieczne wioski mastyksowe

W południowej, najbardziej żyznej części wyspy, w jedynym miejscu na świecie, gdzie rośnie mastyks, znajdują się 24 wioski mastyksowe. Założone w średniowieczu osady charakteryzują się wspaniałą architekturą i unikalnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak ksistá, rodzaj zdobionych elewacji na fasadach domów w Pyrgi, największej z wsi. Ksista to geometryczne wzory wydrapane na gipsie techniką nie mającą sobie równych na świecie. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz przyłapać tynkarzy przy pracy!

Na południe od Pyrgi znajduje się Mestá, kolejna średniowieczna wioska, której kamienne domy tworzą istną fortecę nie do zdobycia. We wsi znajduje się tylko jedna brama, a domy są zbudowane tak blisko siebie, że według miejscowych jedynym sposobem na obejście ich dookoła jest wspinanie się po dachach. Pozwól, aby miejscowi poczęstowali Cię lokalnym winem „mestoutsiko” lub napojem z destylowanych fig i winogron „souma”.

Plaże na Chios

Nikt, kto kocha morze, nie opuści Chios w poczuciu niezadowolenia. Nie chcesz oddalać się zbytnio od miasta? Plaże Ormos tou Lo (Zatoka Lo) i Tagma są do Twojej dyspozycji. Uprawiasz sporty morskie? Bella Vista i Afanis Naftis (=Nieznany Żeglarz) są idealne do windsurfingu.

Plaża Mavra Volia i jej czarne piaski, Fot. G. Filippini / Archiwum GNTO

Chcesz połączyć legendę z przyjemnością? Popływaj na plaży Daskalopetra, gdzie Homer miał siedzieć na kamieniu i nauczać. “Daskalopetra” oznacza dokładnie “Skała Nauczyciela”.

 • Jeśli lubisz białe kamyczki, w niewielkiej odległości od Kardamylla czekają na Ciebie niekończąca się plaża Yossonas, Zatoka Nágos i krystaliczne wody Yaliskári.
 • Mavra Volia to jedyna plaża na wyspie z czarnym piaskiem. Wybierz się tam, aby cieszyć się magią wulkanicznej scenerii i smakiem świeżych ryb w tawernach przy plaży.
 • Dla miłośników drobnego białego piasku obowiązkowa jest wspaniała plaża Komi na południu wyspy.
 • Dla rodzin idealna będzie plaża Karfas, położona około 5 km od Kampos.
 • Jeśli Twoja idealna plaża musi mieć krystaliczną wodę i biały piasek, Elinta na północnym wschodzie z pewnością Cię zadowoli!
 • Jeśli masz ochotę na spędzenie czasu w barach na plaży, baw się dobrze w Limni i Managros, plażach o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych.
 • Dla młodzieży idealna będą plaża Agia Fotia (Święty Ogień) oraz Paralia ton Glaron (Plaża Mew), że swymi turkusowymi wodami i gruboziarnistym piaskiem, gdzie często można trafić na występy DJ-ów.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Visit Greece

źródło: www.visitgreece.gr

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *